Για πρώτη φορά ομάδα τέταρτης κατηγορίας στη Γερμανία στα ημιτελικά κυπέλλου

Τετάρτη, 4/3/2020 - 13:58

Στο βιβλίο με τα ρεκόρ του Κυπέλλου Γερμανίας έβαλε το όνομά της η Σααρμπρίκεν, η οποία έγινε η πρώτη ομάδα Δ’ κατηγορίας, η οποία προκρίνεται στα ημιτελικά. «Θύμα» της ήταν η Φορτούνα Ντίσελντορφ (είχαν προηγηθεί Γιάν Ρέγκενσμπουργκ, Κολωνία και Καρλσρούη), την οποία νίκησε 7-6 στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 1-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τελική τους προσπάθεια με τον Γένικε στο 33’ και το κρατούσαν με «νύχια και δόντια» μέχρι και λίγο πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι, αφού έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες (30 τελικές), με αποκορύφωμα το πέναλτι του Χένινγκς στο 83’, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 90’ με τον Γιόργκενσεν και να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα 30άλεπτο δεν άλλαξε τίποτε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα». Και ήταν μια ψυχοφθόρα διαδικασία, καθώς χρειάστηκαν 20 πέναλτι για να αναδειχθεί νικήτρια η Σααρμπρίκεν με 7-6. Ήρωας ήταν ο τερματοφύλακας Μπατς, ο οποίος, μετά το πέναλτι στην κανονική διάρκεια, απέκρουσε άλλα τέσσερα και έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά.