Αθλητικά

Γιάννης: «Δεν ξέρω ποιος με “βάπτισε” Greek Freak, αλλά είναι φοβερό»

ΓΙΑΝΝΗΣ

Τα σπάνια, «τερατώδη» αθλητικά του προσόντα και οι ικανότητες του προφανώς «γέννησαν» το παρατσούκλι αυτό. Ο Γιάννης όμως δεν ξέρει το νονό: «Πρώτα από όλα, το παρατσούκλι είναι πραγματικά καλό», λέει ο Γιάννης σε ένα ραδιοφωνικό μαραθώνιο στο ESPN Wisconsin.

Kαι συνεχίζει: «Δεν θυμάμαι την πρώτη φορά που το άκουσα. Ήταν ίσως στη ρούκι σεζόν μου, αλλά δεν ξέρω πραγματικά ποιος το σκέφτηκε. Απλά μία μέρα μπήκα στο γήπεδο κι έκανα ένα “τρελό” κάρφωμα ή μία απίθανη τάπα κι έπειτα από αυτό όλοι με αποκαλούσαν “Greek Freak”. Οπότε μου “κόλλησε”, το αγαπώ. Είναι ένα ωραίο παρατσούκλι».

Ο Γιάννης αναγνωρίζει πως πρέπει να υπάρχει διαφορά στην προσωπική του ζωή από την επαγγελματική του, αλλά του πήρε χρόνο να το κάνει και χρειάστηκε τη βοήθεια πιο έμπειρων παικτών: «Το πιο σημαντικό είναι να μη χάνεις τον εαυτό σου. Υπάρχει πολλή πίεση. Πολλά πράγματα που θα προσπαθήσουν να σε “τραβήξουν” και να σου υποδείξουν τι να κάνεις. Για παράδειγμα έχεις αυτήν την εκδήλωση με τη Nike ή άλλο χορηγό. Υπάρχουν δηλαδή πολλά πράγματα που πρέπει να κάνεις, που βρίσκονται μπροστά σου και εσύ πρέπει να ισορροπείς την προσωπική σου ζωή με αυτήν του “Greek Freak”. Είναι δύο διαφορετικοί άνθρωποι.

Ελπίζω αυτό να μην ακούγεται υπεροπτικό. Δεν θέλω να ακουστεί έτσι. Με αυτόν τον τρόπο το σκέφτομαι. Προσπαθώ να σκέφτομαι πως όταν βρίσκομαι με την οικογένεια μου, είμαι εκεί. Μερικές φορές όταν είσαι ο MVP, ο ηγέτης της ομάδας, ίσως χρειαστεί να κάνεις μία φωτογράφιση ή τέτοια πράγματα. Μπορεί να χάσεις τον εαυτό σου. Όταν βρίσκομαι με την οικογένεια μου τότε είμαι ο εαυτός μου».

Επόμενο άρθρο

Ντούρις: «Δεν σκοπεύω να φύγω»

Δηλώσεις σε μέσω της πατρίδας του από τον Σλοβάκο επιθετικό
23/05/2020 - 10:05

ΣχετικέςΕιδήσεις

Στο καναβάτσο οι Μπακς από τους Νετς

Με τις ρεζέρβες να παίρνουν αρκετό χρόνο συμμετοχής τα «ελάφια» γνώρισαν την ήττα
04/08/2020 - 23:17

To «βιολί» τους οι Μπάκς (ΒΙΝΤΕΟ)

Άλλη μια νίκη για την ομάδα του Γιάννη Αντεντοκούνμπο
24/02/2019 - 09:35

Το «show» του Γιάννη Αντεντοκούνμπο κόντρα στους Πέισερς (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη των Μπακς επί των Πέισερς
20/10/2018 - 14:04

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Γιατροί και νοσηλευτές του Γερμανικού Ογκολογικού χορεύουν και στέλνουν μηνύματα

Τι δηλώνει στον Alpha γιατρός που συμμετείχε στο χορευτικό που έγινε viral

Προτίμησαν τα θρανία οι πλείστοι μαθητές παρά το κάλεσμα ΠΣΕΜ για αποχή (ΒΙΝΤΕΟ)

Ειλημμένη η απόφαση λέει ο Προδρόμου, μείωση της εξεταστέας ύλης ζητά η ΟΕΛΜΕΚ

"Κλινικά νεκρή" η Λαϊκή Γειτονιά στην παλιά Λευκωσία (BINTEO)

Τελευταία έκκληση από καταστηματάρχες πριν αναγκαστούν να βάλουν λουκέτο
Ελλάδα

Συγκλονιστικές εικόνες από την κηδεία ασθενή κορωνοϊού σε εκκλησία της Αθήνας

Τις κατέταξε στις κορυφαίες φωτογραφίες του το Reuter's και απέσπασαν ποικίλα σχόλια

Άλλοι 98 νεκροί και 1667 κρούσματα κορωνοϊού στην Ελλάδα

612 ασθενείς νοσηλεύονται διασωληνωμένοι στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας

Νέα τουρκική Navtex για άσκηση μεταξύ Ρόδου και Καστελόριζου

Απίστευτο θράσος των Τούρκων που συνεχίζουν να προκαλούν πριν την κρίσιμη Σύνοδο της ΕΕ
Διεθνή

Λαβρόφ: Ρωσία και Τουρκία δεν κάμπτονται ενώπιον κανενός

"Παράδειγμα του πως δύο ανεξάρτητες χώρες συνεργάζονται από κοινού οι σχέσεις με Τουρκία"

Οι πλούσιοι δεν πρέπει να «ποδοπατήσουν» τους φτωχούς στην κούρσα για το εμβόλιο

«Αρχίζουμε να διακρίνουμε το τέλος της πανδημίας»λέει ο γενικός διευθυντής του ΠΟΥ

Έδωσε μάχη με τον κορωνοϊό και έλαβε εξιτήριο ανήμερα των 104 γενεθλίων του

Η αιωνόβια που επιβίωσε από ισπανική γρίπη, καρκίνο και συνέθλιψε δύο φορές τον κορωνοϊό

tv news

Οι υποψίες του Μιχάλη για τα αισθήματα της Αγγελικής στον Στέφανο, μεγαλώνουν...

Δείτε εδώ όλες οι εξελίξεις της νέας δραματικής σειράς του Alpha «Αγγελική»
Alpha TV Κύπρου

Ένα άγριο επεισόδιο στις φυλακές αλλάζει για πάντα τη ζωή των Μαρόγλου…

«8 Λέξεις» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά νέα επεισόδια του 2ου Κύκλου αυτή την εβδομάδα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 05/12/2020 - 08:15ΕΛΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ