Γκολ για Κωστή, ισοπαλίες για Λαΐφη, Παπαγεωργίου

Δευτέρα, 17/1/2022 - 11:31

Η εν λόγω στήλη μετράει ένα μέλος λιγότερο. Από εδώ παρακολουθούσαμε την πορεία του Αντώνη Μαρτή με τη φανέλα της Μακάρθουρ και από την περασμένη εβδομάδα, ο 21χρονος μέσος ήρθε στα μέρη μας, για λογαριασμό της ΑΕΚ.

Από εκεί και πέρα, παρατηρούμε ότι η δράση είναι αρκετά περιορισμένη, είτε για λόγους covid, είτε για λόγους χειμερινής διακοπής, όπως υπάρχει για παράδειγμα σε Αυστρία και Βουλγαρία, όπου έχουμε εκπροσώπους.

Από τους συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό ξεχώρισαν τρεις. Ο πρώτος ήταν ο Ιωάννης Κωστή, ο οποίος με δικό του σουτ στο 5ο λεπτό, έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό Β’, στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Καβάλα για την ελληνική Super League 2. Οι «ερυθρόλευκοι» εντέλει, έμειναν στο 2-2 με τους «αργοναύτες», με τον Κύπριο μέσο να αποχωρεί στο 88ο λεπτό, παραχωρώντας τη θέση του στον γιο του Αριέλ Ιμπαγάσα, Ιάγο.

Ο δεύτερος ήταν κι αυτός από την Ελλάδα. Αναφερόμαστε στον Γιώργο Παπαγεωργίου, ο οποίος ήταν βασικός με τη φανέλα του Απόλλωνα Σμύρνης κόντρα στον Άρη στο γήπεδο της Ριζούπολης, με την «ελαφρά ταξιαρχία» να παίρνει σημαντικό αποτέλεσμα στη μάχη για την παραμονή στη Super League 1, αποσπώντας «λευκή ισοπαλία». Ο νέος προπονητής του Απόλλωνα, Μάρκο Γκρότε, εκτιμά το ταλέντο του Κύπριου μέσου και τον εμπιστεύεται, σε αντίθεση με τον προκάτοχό του, Τζιανλούκα Φέστα.

Όσον αφορά τον τρίτο, ήταν φυσικά ο Κώστας Λαΐφης. Για ακόμη ένα ματς ήταν βασικός με τη φανέλα της Σταντάρ Λιέγης, η οποία αγωνιζόταν στην έδρα της Άντερλεχτ, στο σπουδαιότερο ντέρμπι του Βελγίου. Τελικό αποτέλεσμα 1-1, με τον 28χρονο αμυντικό να είναι από τους διακριθέντες.

Επιπλέον, να πούμε ότι ο Χρήστος Σιέλης συμπεριελήφθη για πρώτη φορά στην αποστολή της νέας του ομάδας, του Βόλου. Ενδεχομένως να τον δούμε να αγωνίζεται κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης στις 19 του μήνα, σε μια μονομαχία με άρωμα… Κύπρου.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου, Έκτορ Κυπριανού, Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Το παιχνίδι της Λέιτον Όριεντ στην έδρα της Όλνταμ αναβλήθηκε.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Κάρλαϊλ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Το παιχνίδι κόντρα στην Μπόραμ αναβλήθηκε και ορίστηκε για τις 5 Φεβρουαρίου.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ντόβερ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Λάτσιο.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Πέρασε αλλαγή στο 79ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Κρεμονέζε.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Η Γκιμαράες αγωνίζεται απόψε (17/1) στην έδρα της Πορτιμονένσε για το πρωτάθλημα.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός στο παραδοσιακό ντέρμπι του Βελγίου ανάμεσα σε Άντερλεχτ και Σταντάρ, το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Αντβέρπ.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Υπάρχει χειμερινή διακοπή στη δεύτερη κατηγορία της Αυστρίας, με την επιστροφή στη δράση να γίνεται στα μέσα Φεβρουαρίου.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Ο Κύπριος αμυντικός συμπεριελήφθη στην αποστολή της νέας του ομάδας για πρώτη φορά, ωστόσο δεν πήρε λεπτά συμμετοχής στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Αστέρα Τρίποπλης.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ήταν βασικός στο σπουδαίο εντός έδρας 0-0 κόντρα στον Άρη. Αντικαταστάθηκε στο 85ο λεπτό.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Με δικό του σουτ στο 5ο λεπτό, ο Ολυμπιακός Β’ πήρε προβάδισμα κόντρα στην Καβάλα, σε ένα ματς που εντέλει έληξε ισόπαλο με σκορ 2-2. Αντικαταστάθηκε στο 88ο λεπτό.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Το επόμενο ματς για τον ΠΑΟΚ Β’ έχει οριστεί για το Σάββατο 22 Ιανουαρίου.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Στο τελευταίο χρονικό ματς της ΑΕΚ Β’ στις 12/1, ο Κύπριος μεσοεπιθετικός ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Λεβαδειακού. Από τα πόδια του, μάλιστα, προήλθε το δεύτερο γκολ των «κιτρινόμαυρων», εκτελώντας φάουλ, το οποίο απέκρουσε ασταθώς ο κίπερ των φιλοξενούμενων και ο Γιούσης σκόραρε.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στον Ηρόδοτο. Αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας ματς κόντρα στον Ηρόδοτο.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Τόσο στο ματς της περασμένης Τετάρτης με την ΑΕΚ Β’, όσο και στο χθεσινό κόντρα στην Καλαμάτα (0-0 εντός), ο Κύπριος επιθετικός δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Επισκοπή.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Η Χιμπέρνιαν αγωνίζεται σήμερα (17/1) στην έδρα της Σέλτικ για το πρωτάθλημα.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Το πρωτάθλημα της Βουλγαρίας επαναρχίζει στα μέσα Φεβρουαρίου.

Πηγή φωτό: Olympiacos FC Academy (Facebook Page)