Γκολ για Κυπριανού και Έντουαρντς, νίκη για Κάστανο (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 6/2/2023 - 15:13

Η παροικία στο εξωτερικό μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο. Γνωρίζουμε πως υπάρχουν αρκετοί Κύπριοι 2ης και 3ης γενιάς που ζουν στην Αγγλία και αρκετά παιδιά αρχίζουν και κάνουν τα πρώτα τους επαγγελματικά βήματα.

Ένας από αυτούς είναι ο Τέιτ Τράστι. Ο μόλις 19 ετών μέσος είναι γεννημένος στην Αγγλία από Κύπρια μητέρα και τον περασμένο Νοέμβριο έλαβε μέρος στις προπονήσεις της εθνικής μας ομάδας κάτω των 19 ετών. Ανήκει στην Μπλάκπουλ και παραχωρήθηκε δανεικός στην Χάρλτπουλ, που αγωνίζεται στη Λιγκ 2, έχοντας ήδη κάνει το επαγγελματικό του ντεμπούτο.

Από εκεί και πέρα, είχαμε τέρματα από δύο συμπατριώτες μας. Ο Έκτορ Κυπριανού (κεντρική φωτογραφία) σημείωσε ένα εξαιρετικό γκολ κόντρα στη Φόρεστ Γκριν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός έκανε μια πανέμορφη ενέργεια από τα αριστερά και νίκησε από δύσκολη γωνία τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Δείτε το γκολ στο 1:19

Δίχτυα βρήκε και ο Μάρκους Έντουαρντς την περασμένη Τετάρτη (1/2) κόντρα στη Μπράγκα. Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ άρχισε μια κούρσα από τα δεξιά, διήνυσε αρκετά μέτρα και πλάσαρε εύστοχα στο 61ο λεπτό, κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του (τελικό αποτέλεσμα 5-0).

Δείτε το τέρμα στο 2:58.

Να σημειωθεί πως δεν υπάρχει δράση στην ελληνική Super League 2, καθώς το πρωτάθλημα διεκόπη, λόγω διαμαρτυρίας για τα χρήματα που θα λάβουν οι ομάδες για τη φορολόγηση του στοιχήματος.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου τέρματος της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Φόρεστ Γκριν.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 65ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γουίμπλεντον.

Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας ματς κόντρα στη Γουίμπλεντον.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Τζίλιγχαμ.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σουίντον.

Τέιτ Τράστι (Χάρτλπουλ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ντονκάστερ. Αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στο 65' στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λέτσε.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Φροζινόνε. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 66' κι αντικαταστάθηκε ένα λεπτό αργότερα.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Ζανκτ Πάουλι.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Σερκλ Μπριζ.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Άντερλεχτ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Μέχελεν.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Μπράγκα την 1η Φεβρουαρίου, σκοράροντας μάλιστα το 3ο γκολ της ομάδας του στο 61'. Αντικαταστάθηκε στο 77'. Επιπλέον, η Σπόρτινγκ αγωνίζεται σήμερα (6/2) στην έδρα της Ρίο Άβε.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Ο Βόλος αγωνίζεται σήμερα (6/2) κόντρα στο Λεβαδειακό εκτός έδρας.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Χιμπέρνιαν.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Το πρωτάθλημα της Σλοβακίας αναμένεται να επαναρχίσει στις 10 Φεβρουαρίου, με την Τρέντσιν να αντιμετωπίζει την Μπάνσκα Μπίστριτσα εκτός έδρας.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χαποέλ Χάιφα): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Ασντόντ.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Η Σανφρέτσε βρίσκεται σε περίοδο προετοιμασίας και το πρωτάθλημα αναμένεται να αρχίσει στις 17 Φεβρουαρίου.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Η νέα σεζόν στο MLS αναμένται να αρχίσει στις 25 Φεβρουαρίου.

Ινδία

Χάρης Κυριάκου (Ιστ Μπένγκαλ): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κεράλα Μπλάστερς.

Πηγή φωτογραφίας: theposh.com