Γκολ για Λαΐφη και Έντουαρντς, νίκη για Ανδρέου

Δευτέρα, 13/12/2021 - 12:13

Μετά από μια βαριά ήττα, το πιο σημαντικό είναι να επανέρχεσαι όσο πιο γρήγορα γίνεται. Αν μάλιστα είναι στο αμέσως επόμενο παιχνίδι, ακόμη καλύτερα.

Κάπως έτσι έγινε και με τη Σταντάρ. Μετά τη βαριά ήττα με 3-0 από τη Σαρλερουά (σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά δεν ολοκληρώθηκε), η ομάδα της Λιέγης κέρδισε 3-2 την Αντβέρπ εκτός έδρας. Μάλιστα, το δρόμο για τη νίκη άνοιξε ο Κώστας Λαΐφης στο 57ο λεπτό, με τον Κύπριο αμυντικό να σκοράρει για δεύτερη φορά στη φετινή περίοδο.

Γκολ πέτυχε και ο Μάρκους Έντουαρντς και μάλιστα δύο φορές, κόντρα στην Τοντέλα με τη φανέλα της Γκιμαράες. Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 3-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62’ και στο 81’ πέτυχε το τέταρτο τέρμα της Βιτόρια και δεύτερο προσωπικό του. Ο 23χρονος έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα και 7 συνολικά στη σεζόν.

Από εκεί και πέρα, ο Στέλιος Ανδρέου πανηγύρισε ακόμη μια νίκη της Σαρλερουά, αυτή τη φορά επί της Οστάνδης με 1-0. Οι «ζέβρες» κάνουν μια σπουδαία χρονιά, αφού βρίσκονται στην τέταρτη θέση, διεκδικώντας ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Κρόουλι.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ματς κόντρα στην Κρόουλι.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ματς κόντρα στην Κρόουλι, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Λέιτον Όριεντ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από τη Νοτς Κάουντι.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Χάλιφαξ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Απουσίαζε από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γέοβιλ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από τη Φιορεντίνα. Αντικαταστάθηκε στο 52ο λεπτό.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βιτσέντζα.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός και σκόρερ δύο τερμάτων (62’ πεν., 83’) στην εντός έδρας νίκη με 5-2 επί της Τοντέλα. Αντικαταστάθηκε στο 84ο λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της Σταντάρ στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Αντβέρπ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έπαιξε σε όλο το 90λεπτο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Οστάνδης.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Υπάρχει χειμερινή διακοπή στη δεύτερη κατηγορία της Αυστρίας, με την επιστροφή στη δράση να γίνεται στα μέσα Φεβρουαρίου.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Το παιχνίδι κόντρα στον ΟΦΗ αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στον Απόλλωνα.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στην Τρίγλια στο Καυτατζόγλειο. Αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Δεν αγωνίστηκε στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στον Πιερικό.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 1-0 κόντρα στα Χανιά.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Πέρασε αλλαγή στο 87ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Βλαχιώτη.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Πέρασε αλλαγή στο 72’ στην σπουδαία εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του Αιγάλεω.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Η Κηφισιά είχε ρεπό και το επόμενό της παιχνίδι γίνεται την Τετάρτη (15/12) κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα κι έπαιξε σε όλο το 90λεπτο στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Σεντ Μίρεν.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 6-1 επί της Γκρίνοκ Μόρτον.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Η Λουντογκόρετς αγωνίζεται σήμερα (16:30) κόντρα στην Πίριν Μπλαγκόεβργκραντ.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Μπερόε, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς.

Πηγή φωτό: Twitter of Standard de Liege