Γκολ για Μυτίδη και Τζέισον, νίκη για Λαΐφη (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 20/1/2020 - 18:21

Αρκετά ενδιαφέρον ήταν το σαββατοκύριακο που μας πέρασε για τους Κύπριους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό. Αφενός είδαμε αρκετούς να επιστρέφουν στην αγωνιστική δράση, μιας και τα περισσότερα πρωταθλήματα στην Ευρώπη έχουν αρχίσει. Αφετέρου, δύο εξ αυτών βρήκαν δίχτυα!

Ο πρώτος ήταν ο Τζέισον Δημητρίου. Ο 32χρονος άσος της Σάουθεντ πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του με εκτέλεση πέναλτι στο 51' στο εκτός έδρας 2-1 επί της Άκρινγκτον Στάνλεϊ. Σημειωτέων, ο Δημητρίου χρησιμοποιείται τελευταία στη μεσαία γραμμή από τον προπονητή του, Σολ Κάμπελ.

Όσον αφορά τον δεύτερο σκόρερ, αυτός ήταν ο Νέστορας Μυτίδης. Μόλις στο δεύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα της Παναχαϊκής, ο 29χρονος φορ έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 22', ενώ στο 60' έδωσε την ασίστ στον Μωραΐτη για το τρίτο γκολ της ομάδας του κόντρα στην Κέρκυρα, με τους Πατρινούς να επικρατούν με 4-0. Μάλιστα, στο ίδιο ματς έκανε ντεμπούτο ένας ακόμη Κύπριος, ο Δημήτρης Φροξυλιάς, που πέρασε αλλαγή στο 62ο λεπτό.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι υπόλοιποι Κύπριοι στην Ευρώπη.

Αγγλία

Τζάκ Ρόουλς (Κέιμπριτζ Γιουν.): Ο νεαρός χαφ ξεπέρασε τον τραυματισμό του και πέρασε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο ματς κόντρα στη Στίβενεϊτζ. Όμως, η Κέιμπριτζ γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 και μάλιστα εντός έδρας.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στην Άκρινγκτον Στάνλεϊ, καθώς δεν έχει ξεπεράσει πλήρως τον σοβαρό τραυματισμό του.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Πορτ Βέιλ, με την ομάδα του να χάνει 1-0. Αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στην ήττα με 1-0 από την Πορτ Βέιλ.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς κόντρα στη Σουίντον Τάουν, με τη Νιούπορτ να επικρατεί 2-0 εντός έδρας.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ & Ρέντμπριτζ): Το εκτός έδρας ματς κόντρα στη Μπαρνέτ για τη National League αναβλήθηκε λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Αντώνης Βασιλείου (Σεντ Άλμπανς): Την Παρασκευή (17/1) ανακοινώθηκε ότι ο 18χρονος μέσος παραχωρήθηκε δανεικός από τη Μπαρνέτ στην Σεντ Άλμπανς για 28 ημέρες. Το Σάββατο ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 1-0 επί της Μέινστοουν Γιουνάιτεντ, όμως δεν αγωνίστηκε.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Πεσκάρα): Μπήκε αλλαγή μόλις στο 10' στη θέση του Τραυματία Μπουσελάτο. Όμως, η ομάδα του γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σαλερνιτάνα.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Ήταν εκτός αποστολής από τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Πεσκάρα του Γρηγόρη Κάστανου.

Δανιήλ Παρούτης (Νοβάρα): Έμεινε στον πάγκο στην ήττα με 3-2 από τη Λέκο εκτός έδρας.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός έπαιξε βασικός στη νίκη με 3-2 επί της Μαλίν εκτός έδρας. Υπήρχαν σελίδες, πάντως, που χρέωσαν σε εκείνον το δεύτερο γκολ της Σταντάρ, ωστόσο όπως φαίνεται στο βίντεο, ο Λαΐφης δεν ακουμπά τη μπάλα στη σέντρα του Καρσελά.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Σάντα Κλάρα για το πορτογαλικό πρωτάθλημα και αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις.

Νεόφυτος Μιχαήλ (Αστέρας Τρίπολης): Έμεινε στον πάγκο στην ήττα με 3-1 από τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Χάμιλτον): Ο 25χρονος αγωνίστηκε ως αμυντικός χαφ στην ευρεία νίκη με 5-0 της ομάδας του επί της Έντιμπουργκ Σίτι για το Κύπελλο Σκωτίας.

Ουγγαρία

Φάνος Κατελάρης (Ζαλαεγκέρσεγκι): Ο 23χρονος έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του σε φιλικό κόντρα στη Σλάβεν Κοπρίβνιτσα, με την ομάδα του να κερδίζει με 2-1. Το ερχόμενο Σάββατο (24/1) αρχίζει το πρωτάθλημα Ουγγαρίας.

Χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις

Πιέρος Σωτηρίου (Κοπεγχάγη): Η τελευταία συμμετοχή του Κύπριου φορ σημειώνεται στις 16 Δεκεμβρίου, όταν με δύο δικά του τέρματα η Κοπεγχάγη κέρδισε 2-1 την Οντένσε. Το πρωτάθλημα Δανίας αρχίζει πάλι στις 14 Φεβρουαρίου.

Άντονι Γεωργίου (Τότεναμ): Ο δανεισμός του στην Ίπσουιτς ολοκληρώθηκε στις 28 Δεκεμβρίου, με τον 22χρονο να επιστρέφει στην Τότεναμ. Είναι εκτός πλάνων των «σπιρουνιών» κι αναζητά τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Ο Κύπριος αμυντικός παραμένει στη Νότια Κορέα. Φέτος θα αγωνιστεί στη δεύτερη κατηγορία της χώρας με τη Τζέτζου Γιουνάιτεντ. Το πρωτάθλημα θα αρχίσει στα τέλη Φεβρουαρίου.

Παναγιώτης Λουκά (Σέρεντ): Ο 19χρονος επιθετικός είχε αγωνιστεί για 25 λεπτά στο τελευταίο ματς της ομάδας του για το σλοβακικό πρωτάθλημα κόντρα στην Ποχρόνιε στις 7 Δεκεμβρίου στην ήττα με 2-1. Το επόμενο ματς της Σέρεντ θα διεξαχθεί στις 15 Φεβρουαρίου, όταν και θα φιλοξενήσει τη Ρουζόμπεροκ.