Γκολ ο Μυτίδης, νίκη για Γερολέμου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 24/1/2022 - 10:45

Έχουμε παρατηρήσει ότι από φέτος υπάρχει έντονη κυπριακή παρουσία στην Ελλάδα. Όχι μόνο στη δεύτερη κατηγορία (κατά κόσμον Super League 2), όπου δημιουργήθηκαν οι Β’ ομάδες των λεγόμενων «μεγάλων», αλλά και στα «σαλόνια».

Στη Super League 1 υπάρχουν πλέον δύο εκπρόσωποί μας. Εκτός από τον Γιώργο Παπαγεωργίου του Απόλλωνα Σμύρνης, υπάρχει πλέον και ο Χρήστος Σιέλης, που αγωνίζεται με τη φανέλα του Βόλου.

Από εκεί και πέρα, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Νέστορας Μυτίδης. Ο επιθετικός του Λεβαδειακού ήταν βασικός και μάλιστα βρήκε δίχτυα κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’, στον οποίο αγωνίζονται ακόμη δύο συμπατριώτες μας: ο Ευαγόρας Αντωνίου και ο Νικόλας Δημητρίου. Η ομάδα της Βοιωτίας εντέλει πήρε τη νίκη με 3-1 επί των «πράσινων» μέσα στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Δείτε στο 0:40 το γκολ του Μυτίδη.

Νίκη πανηγύρισε κι άλλος ένας Κύπριος της Ελλάδας. Αναφερόμαστε στον Γιάννη Γερολέμου, που τα πηγαίνει εξαιρετικά με την ΑΕΚ Β’. Αυτή τη φορά οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν 1-0 της Επισκοπής στο ΟΑΚΑ.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στην Πορτ Βέιλ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός στο ματς κόντρα στην Πορτ Βέιλ. Αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στην Πορτ Βέιλ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Τράνμιρ. Αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Κινγκς Λιν.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Απουσίαζε από την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Γουόκινγκ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 4-1 από τη Νάπολι.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Κροτόνε.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας νίκη της Γκιμαράες με 3-1 επί της Εστορίλ.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν βασικός στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Γάνδη.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Υπάρχει χειμερινή διακοπή στη δεύτερη κατηγορία της Αυστρίας, με την επιστροφή στη δράση να γίνεται στα μέσα Φεβρουαρίου.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 4-0 από τον ΠΑΟΚ. Στο εξ αναβολής παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης (εκεί όπου ο Βόλος κέρδισε 1-0), ο Κύπριος αμυντικός έκανε ντεμπούτο, περνώντας ως αλλαγή στις καθυστερήσεις του ματς.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ο Απόλλων Σμύρνης αγωνίζεται σήμερα κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Μεσοβδόμαδα, έπαιξε κόντρα στο Βόλο σε εξ αναβολής παιχνίδι, χάνοντας με 1-0. Ο Κύπριος μέσος ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τον Αλμωπό Αριδαίας.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Το επόμενο παιχνίδι του ΠΑΟΚ Β’ είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (26/1) κόντρα στον Αλμωπό Αριδαίας.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Ο Κύπριος μέσος ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Επισκοπής. Αντικαταστάθηκε στο 89ο λεπτό.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από το Λεβαδειακό.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Πέρασε αλλαγή στο 90ό λεπτό στο ματς κόντρα στο Λεβαδειακό.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου τέρματος στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί του Παναθηναϊκού Β’. Αντικαταστάθηκε στο 58ο λεπτό.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Στο τελευταίο ματς της Κηφισιάς την περασμένη Τετάρτη (19/1), ο Κύπριος αμυντικός ήταν εκτός αποστολής.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα από τη Σέλτικ με 2-0.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Το πρωτάθλημα της Βουλγαρίας επαναρχίζει στα μέσα Φεβρουαρίου.