Γκολ, θέαμα και... συμβιβασμός στο Αμμοχωστιανό ντέρμπι (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 9/11/2019 - 20:49

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» το παιχνίδι μεταξύ Νέας Σαλαμίνας και Ανόρθωσης στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 2-2.

Μπορεί η Ανόρθωση να έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ κατά τη φετινή σεζόν όμως έδειξε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα, έκανε την ανατροπή αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη αφού δέχθηκε την ισοφάριση από τη Νέα Σαλαμίνα. Να σημειώσουμε ότι αυτή είναι η πρώτη φορά που η «Κυρία» δέχεται δύο γκολ στο ίδιο παιχνίδια κατά τη φετινή περίοδο.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα στο στο τρίτο λεπτό με τον Σίμπσον ενώ η Ανόρθωση «απάντησε» αμέσως με τον Ράγιο στην επόμενη φάση. Την ανατροπή έκανε ο Γκαλίτσιος στο 65ο λεπτό όμως η Σαλαμίνα είχε «απάντηση» με τον Ελουντού στο 74ο λεπτό.

Το παιχνίδι ήταν απολαυστικό καθώς η μπάλα ανεβοκατέβαινε ασταμάτητα στις δύο περιοχές με τις δύο ομάδες να χάνουν σωρεία ευκαιριών για να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Με αυτή την ισοπαλία η Ανόρθωση ανέβηκε στους 18 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται μόνη στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τους βαθμούς τους 11.

Μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος η Ανόρθωση φιλοξενεί τον Εθνικό Άχνας στο «Παπ» στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής ενώ οι «ερυθρόλευκοι» φιλοξενούν την ΑΕΚ στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή».

Απίστευτο ξεκίνημα στο παιχνίδι καθώς στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης είχαμε μια πολύ καλή στιγμή για την «Κυρία» και από ένα γκολ για την κάθε ομάδα.

Αρχικά, σέντρα του Ράγιος στον Κατσαράβα όμως η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δοκάρι του Κίσσα.

Στην αμέσως επόμενη φάση, παράλληλη σέντρα του Ελουντού, ο οποίος απέφυγε τους Σελίν και Βργκοτς και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σίμπσον ο οποίος έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η «απάντηση» της Ανόρθωσης ήταν άμεση καθώς μετά από λάθος του Λαμπό, ο Κατσαράβα έκλεψε την μπάλα την γύρισε στο σημείο του πέναλτι και ο Ράγιος με δυνατό σουτ ισοφάρισε άμεσα για την Ανόρθωση.

j

Σουτ του Αρτυματά στο 8ο λεπτό όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κίσσα.

Στο 13ο λεπτό ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή όμως ο Κίσσας έπεσε και μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα, ωραίο τακουνάκι του Κίνγκσλεϊ, ο Σίμπσον έκανε το δυνατό σουτ από πλάγια θέση και ο Λόρια έδιωξε σε κόρνερ.

Τεράστια διπλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κωστή ελίχθηκε πολύ ωραία μετά από πάσα του Ελουντού, έκανε το σουτ με τον Λόρια να αποκρούει ασταθώς και στη συνέχεια της φάσης να αποκρούσει σε σουτ του Σίμπσον.

Στο 28ο λεπτό άλλη μια τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ελουντού ο οποίος έκανε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Λόρια σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Μέχρι το 65ο λεπτό της αναμέτρησης δεν υπήρχε η μεγάλη φάση στην αναμέτρηση στο δεύτερο μέρος.

Κάπου εκεί η «Κυρία» στην πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Γιώργο Γκαλίτσιο. Εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι από πλάγια θέση, κεφαλιά του Βργκοτς και κοντινή προβολή του Ελλαδίτη αμυντικού για το 2-1 της «Κυρίας».

β

Στο 74ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ελουντού. Ο Κωστή εκτέλεσε το κόρνερ με τον Λαμπό να κάνει την κεφαλιά, Ο Λόρια έσωσε την Ανόρθωση αρχικά όμως στην επαναφορά ο Ελουντού με πανέμορφο σουτ έκανε το 2-2 στην αναμέτρηση.

Απίστευτη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 77ο λεπτό με φοβερή ατομική ενέργεια του Οκριασβίλι ο οποίος «άδειασε» δύο αμυντικούς της Νέας Σαλαμίνας, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα χτύπησε στον Κίσσα και πέρασε μόλις κόρνερ.

Στο 80ο λεπτό ο Σελίν έκανε την σέντρα στον Ντούρις ο οποίος δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση, η μπάλα στρώθηκε στον Αρτυματά όμως το σουτ του σταμάτησε εντυπωσιακά ο Κίσσας.

Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της Νέας Σαλαμίνας να χάσει την πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Ρομάν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Λόρια να παραχωρεί κόρνερ με υπερένταση.

Κόρνερ του Οκριασβίλι στο 88ο λεπτό με τον Σίλντενφελντ να πιάνει την κεφαλιά όμως ο Κίσσας μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Κορέια, Τσαμπούρης, Ρομάν, Κωστή, Νουρ (Μαριάνοβιτς 90'), Ελουντού (Τινστέλ 90'), Σίμπσον (Σιαθάς 83'), Κίνγκσλει

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Εγγλέζου (Σελίν 52'), Αρτυματάς, Βασιλακάκης (Νταουσβίλι 88'), Μανθάτης, Ντούρις, Ράγιο (Οκριασβίλι 46'), Κατσαράβα

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Έγινε ένα καλό παιχνίδι, με πολλές φάσεις και από τις δύο πλευρές. Έμειναν ευχαριστημένοι όσοι το είδαν. Ήταν το πιο δύσκολο παιχνίδι για εμάς, η Σαλαμίνα έχει καλούς παίκτες, παίζει καλό ποδόσφαιρο. Δεν είμαι ευχαριστημένος για το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο βελτιωθήκαμε. Μπορούσαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι αλλά έγινε το 2-2. Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα, έχουμε δύο εβδομάδες να ετοιμαστούμε. Καλή συνέχεια στην Σαλαμίνα».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Ευχαριστώ τον Τιμούρ για τα καλά του λόγια. Ξέραμε πως παίζαμε με μια ομάδα που έχει εμπειρία, δύναμη, ποιότητα, πολύ καλή στα στατικά, τρόπους να ξεκλειδώσει παιχνίδια. Κάναμε το καλύτερό μας ημίχρονο. Πληρώσαμε δυο λάθη. Πριν τον αγώνα θα ήμουν ικανοποιημένος με τον έναν πόντο, όμως τώρα όχι. Όμως από τη στιγμή που παίζαμε με μια ομάδα από τα φαβορί για το πρωτάθλημα, ο πόντος είναι καλός. Χάρηκα πολύ που είδα τόσο κόσμο στο παιχνίδι. Εμείς παίζουμε με μια πολύ μεγάλη ομάδα στη συνέχεια και πρέπει να προετοιμαστούμε».

Σάββας Τσαμπούρης (Νέα Σαλαμίνα): «Ήταν ένα ντέρμπι με μεγάλη σημασία για τις δύο ομάδες. Δεν μας έφτανε η ισοπαλία γιατί αξίζαμε τη νίκη, μας αφήνει πικρία το αποτέλεσμα».

Για το τι έφταιξε: «Χάσαμε σπουδαίες ευκαιρίες δεν είχαμε αυτοσυγκέντρωση».

Για την γρήγορη ισοφάριση: «Δεχθήκαμε αμέσως γκολ, αλλά δείξαμε δείγματα μεγάλης ομάδας, γυρίσαμε το παιχνίδι αλλά δεν τα καταφέραμε».

Σάββας Πηλακούτας (Ανόρθωση): «Θέλαμε πολύ να κερδίσουμε, είχαμε απέναντι μας ένα διαβασμένο και δύσκολο αντίπαλο. Αλλάξαμε προς το καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο, γυρίσαμε το παιχνίδι, αλλά ήρθε η ισοφάριση. Δεν ήρθε το τρίτο γκολ, θέλουμε πάντα να κερδίζουμε. Βλέπουμε μπροστά. Θα δούμε τι θα γίνει και με τον Ράγιο, θα επιστρέψει και ο Μαργκάσα».

Δημήτρης Λάζος (Νέα Σαλαμίνα): «Ήταν ένα ντέρμπι της Αμμοχώστου, με αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους, μπορούσε να κερδίσει και η μια και η άλλη ομάδα. Είχαμε τις ευκαιρίες, μας ευχαριστεί ο βαθμός, συγχαρητήρια στα παιδιά. Η ομάδα σκόραρε δύο γκολ κόντρα στην Ανόρθωση, αυτό μιλάει από μόνο του. Αν είμασταν πιο εύστοχοι θα παίρναμε και την νίκη».