Γκολάρα Λαΐφη, νίκη για την... κυπριακή Λέιτον Όριεντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 28/1/2020 - 11:35

Ο Ιανουάριος φτάνει στο τέλος του, τα περισσότερα πρωταθλήματα στην Ευρώπη βρίσκονται σε εξέλιξη κι απομένουν πλέον ελάχιστα που δεν έχουν αρχίσει ακόμη. Όπως αυτό της Δανίας κι αυτό της Σλοβακίας.

Πάντως, αυτές τις ημέρες είχαμε αρκετούς παίκτες που πήραν χρόνο συμμετοχής, ενώ δύο εξ’ αυτών βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο ένας εξ’ αυτών ήταν ο Κωνσταντίνος Λαΐφης. Ο άσος της Σταντάρ Λιέγης πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του κόντρα στην Οστάνδη στη νίκη με 2-1 εντός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τον Μπατάιγ στο 54’, ενώ στο 79’ ισοφάρισε ο Βοϊβόντα. Έτσι, φτάνουμε στο 89’, όπου με μια «οβίδα» ο Κύπριος άσος χάρισε το τρίποντο στην ομάδα της Λιέγης.

Ο δεύτερος ήταν ο Ρούελ Σωτηρίου. Πολλοί μπορεί να μην έχουν ακούσει γι’ αυτόν, ωστόσο ο 19χρονος επιθετικός είναι ήδη διεθνής με την Κ21 της Κύπρου. Ο νεαρός άσος, λοιπόν, πέτυχε το δεύτερο γκολ της Λέιτον Όριεντ στο 89’ στη νίκη με 2-1 επί της Νιούπορτ Κάουντι του Μίκι Δημητρίου. Στη Λέιτον υπάρχει ακόμη ένας Κύπριος, ο Έκτορ Κυπριανού, που μπήκε αλλαγή στις καθυστερήσεις.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι.

Αγγλία

Τζάκ Ρόουλς (Κέιμπριτζ Γιουν.): Το Σάββατο έπαιξε για 87 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα τη Μόρκαμπ. Σήμερα (28/1) η Κέμπριτζ αγωνίζεται απέναντι στη Σάλφορντ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Το ματς της Σάουθεντ Γιουνάιτεντ των Τζέισον Δημητρίου και Χάρι Κυπριανού κόντρα στη Μπέρι αναβλήθηκε. Σήμερα η ομάδα αγωνίζεται κόντρα στη Ντονκάστερ εκτός έδρας.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ & Ρέντμπριτζ): Έπαιξε βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Νοτς Κάουντι.

Αντώνης Βασιλείου (Σέντ Άλμπανς): Πέρασε αλλαγή στο 79’ στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Χάμπτον & Ρίτσμοντ Μπόρο.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Πεσκάρα): Ο Κύπριος άσος ήταν εκτός αποστολής στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Πορντενόνε.
Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στη νίκη με 2-1 επί της Κοσέντζα εντός έδρας. Πήρε κίτρινη κάρτα στο 18ο λεπτό.

Δανιήλ Παρούτης (Νοβάρα): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Ποντεντέρα.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος άσος αγωνίστηκε για 75 λεπτά, με τη Γκιμαράες να γνωρίζει εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Ρίο Άβε.

Δανία

Πιέρος Σωτηρίου (Κοπεγχάγη): Η ομάδα από τη Δανία «ξεμούδιασε» με φιλικό στο «Πάρκεν» κόντρα στη Χάλμσταντ, ωστόσο ο Κύπριος φορ δεν αγωνίστηκε στη νίκη με 2-0.

Νεόφυτος Μιχαήλ (Αστέρας Τρίπολης): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Λαμία.

Νέστορας Μυτίδης (Παναχαϊκή): Αγωνίστηκε βασικός, αλλά η ομάδα του ηττήθηκε με 2-0 από την ΑΕ Καραϊσκάκης για τη Super League 2.

Δημήτρης Φροξυλιάς (Παναχαϊκή): Ήταν στο αρχικό σχήμα, είχε και δοκάρι στο 37’, αλλά η ήττα από τη ΑΕ Καραϊσκάκης δεν αποφεύχθηκε.

Ουγγαρία

Φάνος Κατελάρης (Ζαλαεγκέρσεγκι): Ο Κύπριος μέσος έκανε το ντεμπούτο του, περνώντας ως αλλαγή στο 61ο λεπτό. Εντέλει, η ομάδα του γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Ντιοσγκιόρι.

Χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις

Άντονι Γεωργίου (Τότεναμ): Ο δανεισμός του στην Ίπσουιτς ολοκληρώθηκε στις 28 Δεκεμβρίου, με τον 22χρονο να επιστρέφει στην Τότεναμ. Είναι εκτός πλάνων των «σπιρουνιών» κι αναζητά τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Ο Κύπριος αμυντικός παραμένει στη Νότια Κορέα. Φέτος θα αγωνιστεί στη δεύτερη κατηγορία της χώρας με τη Τζέτζου Γιουνάιτεντ. Το πρωτάθλημα θα αρχίσει στα τέλη Φεβρουαρίου.

Παναγιώτης Λουκά (Σέρεντ): Ο 19χρονος επιθετικός είχε αγωνιστεί για 25 λεπτά στο τελευταίο ματς της ομάδας του για το σλοβακικό πρωτάθλημα κόντρα στην Ποχρόνιε στις 7 Δεκεμβρίου στην ήττα με 2-1. Το επόμενο ματς της Σέρεντ θα διεξαχθεί στις 15 Φεβρουαρίου, όταν και θα φιλοξενήσει τη Ρουζόμπεροκ.