Αθλητικά

Γκουαρδιόλα: «Χωρίς τους παίκτες μου είμαι ένα τίποτα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένας Πεπ Γκουαρδιόλα ταπεινός, ειλικρινής που για άλλη μια φορά αποδεικνύει γιατί εκτός από κορυφαίος προπονητής και εξαιρετικός άνθρωπος.

Ο Ισπανός τεχνικός μίλησε σε βρετανικά ΜΜΕ με αφορμή την άρση της ποινής της Μάντσεστερ Σίτι και παραδέχθηκε ότι ένας προπονητής για να είναι καλός θα πρέπει να έχει καλούς παίκτες. «Είμαι ταπεινός αρκετά για να δεχθώ ότι χωρίς τους παίκτες μου είμαι ένα τίποτα. Μηδέν», αναφέρει με αφοπλιστική ειλικρίνεια ο Πεπ Γκουαρδιόλα.

«Θέλαμε τον Αλέξις Σάντσες αλλά δεν μπορούσαμε να τον πάρουμε. Θέλαμε τον Μάγκουαϊρ αλλά δεν μπορούσαμε να τον πάρουμε. Δεν μπορούμε να πληρώσουμε τα χρήματα που πληρώνει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Έχουμε χρήματα αλλά χρήματα έχουν και οι άλλες ομάδες. Ξοδέψαμε αυτή τη δεκαετία περισσότερα από το παρελθόν; Ναι. Αλλά 20, 25, 30 χρόνια νωρίτερα ο Αρσέν Βενγκέρ ο άνθρωπος που υπερασπίζεται περισσότερο και καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον το financial fair play ξόδεψε πολλά χρήματα για να φτάσει εκεί. Στη Γιουνάιτεντ ο σερ Άλεξ Φέργκιουσον και πάλι ξόδεψε πολλά χρήματα», αναφέρει ο Ισπανός τεχνικός και συνέχισε:

«Όλες οι ομάδες εάν θέλουν να είναι στην κορυφή, πρέπει να ξοδέψουν χρήματα. Εάν δεν το κάνεις; Τότε τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Γιατί για να είσαι ένας καλός προπονητής όπως είμαι εγώ, χρειάζεσαι τους καλούς παίκτες, αλλιώς δεν είσαι το ίδιο καλός. Είμαι ταπεινός αρκετά για να δεχθώ ότι χωρίς τους παίκτες μου είμαι ένα τίποτα. Μηδέν. Για αυτό και χρειάζομαι τους παίκτες μου. Και για αυτό χρειάζομαι μια ομάδα που θα είναι αρκετά οικονομικά δυνατή», κατέληξε.

Επόμενο άρθρο

Η στασιμότητα με Ακιντόλα και η αναμονή της Μίντιλαντ για την επιστροφή του

Η αναφορά από τον αθλητικό διευθυντή της ομάδας περιπλέκει ακόμη περισσότερο τα πράγματα
15/07/2020 - 11:11

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ανατροπή: Επιστρέφει το παλιό σήμα στην Ανόρθωση

Οι αντιδράσεις του κόσμου δεν άφησαν ασυγκίνητο το διοικητικό συμβούλιο
10/08/2020 - 20:22

Τετ α τετ Γκουαρδιόλα - Ζιντάν μετά το τέλος της αναμέτρησης (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι δύο τεχνικοί είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν κατ' ιδίαν στον αγωνιστικό χώρο
08/08/2020 - 10:52

Ανώτερη της Ρεάλ η Σίτι, δεν τα κατάφερε η Γιουβέντους (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα αστέρια... επέστρεψαν απόψε με δύο σπουδαία ματς
07/08/2020 - 23:55

Λούφτνερ: «Θα παλέψουμε όλοι μας, για είσοδο σε ομίλους» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο αμυντικός της Ομόνοιας έκανε δηλώσεις μετά το τέλος του φιλικού με τη Νέα Σαλαμίνα
07/08/2020 - 13:21

Πετεβίνος: «Εμείς συνειδητοποιήσαμε τι συμβαίνει στο μεταγραφικό παζάρι...»

Ο εκπρόσωπος Τύπου του ΑΠΟΕΛ αναφέρθηκε και στα φιλικά, τους Μπεν Σαχάρ και Ντε Βινσέντι
07/08/2020 - 12:25

Champions League: Τα αστέρια... επιστρέφουν, επιτέλους

Το σεντόνι του Champions League θα κουνηθεί ξανά κι ας φτάσαμε στα μέσα Αυγούστου
07/08/2020 - 10:46

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Φοβούνται τον Δεκαπενταύγουστο και τα οικογενειακά τραπέζια οι επιδημιολόγοι

Έκκληση προς τους πολίτες να τηρήσουν τα μέτρα από το Δρ. Πέτρο Καραγιάννη

Σύνδεσμος Θαλάσσιων Αθλημάτων: Κινδυνεύουν οι επιχειρήσεις μας (ΒΙΝΤΕΟ)

Πραγματοποίησαν διαμαρτυρία έξω από τα Υπουργεία Οικονομικών και Εσωτερικών

Έκρηξη χημικών στη Λεμεσό: Από θαύμα δεν θρηνήσαμε θύματα (ΒΙΝΤΕΟ)

Στην ατμόσφαιρα απελευθερώθηκαν τοξικά σωματίδια, ενώ η περιοχή εκκενώθηκε άμεσα
Ελλάδα

Συγκλονισμός για το θάνατο του Γιώργου Λιβέρα στις φονικές πλημμύρες της Εύβοιας

Δεκάδες κατεστραμμένα σπίτια - Τι λέει ο άνδρας της ΕΜΑΚ που έσωσε ένα μωράκι

126 νέα κρούσματα στην Ελλάδα και ένας νέος θάνατος

Τα δέκα εντοπίστηκαν στις πύλες εισόδου της χώρας - Τα έκτακτα μέτρα της ελλ. κυβέρνησης
Διεθνή

ΗΠΑ: Λεηλασίες και πυροβολισμοί σε συνοικία με πολυτελή καταστήματα στο Σικάγο

Τουλάχιστον 13 αστυνομικοί έχουν τραυματιστεί - Δεκάδες συλλήψεις

Φωτογραφίες από το Oruc Reis και τα πολεμικά πλοία που το συνοδεύουν

"Οι τουρκικές ένοπλες δυνάμεις έχουν λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα" αναφέρει το ΥΠΑΜ

tv news

Δείτε σε πέντε τηλεταινίες όλα τα επεισόδια της δραματικής σειράς «8 Λέξεις»

Μια συναρπαστική ιστορία αγάπης γεμάτη διλήμματα, ίντριγκες, μυστικά και αποκαλύψεις...
Alpha TV Κύπρου

Ο Γιώργος Τσούλης κάνει τη μαγειρική, διασκέδαση καθημερινά στον Alpha Κύπρου!

Έρχεται να αποδείξει ότι όλοι μπορούν να τα καταφέρουν στην...κουζίνα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 11/08/2020 - 06:4524 ΩΡΕΣ