Γλίτωσε τα χειρότερα από τη Σαλερνιτάνα η Γιουβέντους σε ματς-ροκ

Κυριακή, 11/9/2022 - 23:59

Ακόμα μία απώλεια για τη Γιουβέντους στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς έμεινε στο 2-2κόντρα στη Σαλερνιτάνα και μάλιστα ο βαθμός της ισοπαλίας πρέπει να την αφήνει και ικανοποιημένη, αφού στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 0-2.

Ωστόσο, οι σκηνές που εκτυλίχθηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα ήταν αυτές που έδωσαν ξεχωριστό… χρώμα, με τη Γιούβε να φτάνει στο τρίτο γκολ της ανατροπής, αλλά αυτό ακυρώθηκε κατόπιν παρέμβασης του VAR λόγω αντικανονικής συμμετοχής του Λεονάρντο Μπονούτσι στη φάση.

Ωστόσο, οι συγκινήσεις υπήρχαν πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 18’ οι φιλοξενούμενοι ξεδίπλωσαν μια εξαιρετική αντεπίθεση και ο Καντρέβα μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα, με το εν λόγω τέρμα να είναι και το πρώτο της ιστορίας της Σαλερνιτάνα μέσα στην έδρα της Γιουβέντους.

Η εξέλιξη αυτή σόκαρε τους γηπεδούχους, τους μπλόκαρε ακόμα περισσότερο επιθετικά και σαν να μην τους έφτανε αυτό, η Σαλερνιτάνα βρήκε και δεύτερο γκολ στο 45’+5’ με το πέναλτι του Πιόντεκ.

Τα αισιόδοξα μηνύματα από πλευράς γηπεδούχων ήρθαν στο 51’ όταν ο Μπρέμερ με καρφωτή κεφαλιά μείωσε στο 2-1 χάρη στην εκπληκτική σέντρα του Κόστιτς. Οι φιλοξενούμενο κατάφεραν να συγκρατήσουν την ορμή των γηπεδούχων και φαινόταν ότι θα πάρουν τη νίκη, ωστόσο οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις, με τον Μπονούτσι να παίρνει το ριμπάουντ από την απόκρουση του Σέπε στη δική του εκτέλεση, διαμορφώνοντας το 2-2.

Στην επόμενη φάση ο Μίλικ πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπονούτσι έκανε συμμετοχή και ο VAR αποφάσισε να ακυρώσει το γκολ, προκαλώντας ένα απίθανο κομφούζιο στο τέλος, το οποίο έφερε την αποβολή του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.