Γλίτωσε τη Ρεάλ ο Βινίσιους

Δευτέρα, 23/8/2021 - 08:55

Παρότι ξεκίνησε... ονειρικά, το εκτός έδρας ματς με τη Λεβάντε εξελίχθηκε εφιαλτικά για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος σε 3-3 και να αποφύγει την ήττα, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Βινίσιους (δύο γκολ).

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπέιλ, όμως οι Μαρτί (46') και Καμπάνια (57') ανέτρεψαν τα δεδομένα, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους «γκρανότας».

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι απάντησε με τον Βινίσιους στο 73', με τους Λεβαντίνους να αντιδρούν ξανά, αυτή τη φορά με τον Ρομπέρ, έξι λεπτά αργότερα.

Η τελευταία λέξη ανήκε στον Βραζιλιάνο των «μερένγκες», που ισοφάρισε στο 85'. Λίγο αργότερα, στο 87', η Λεβάντε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Φερνάντεθ, όμως ήταν αργά για να προλάβει να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα -και την απουσία κανονικού γκολκίπερ- η «βασίλισσα».