Γλύτωσε το κάζο στην παράταση ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 27/8/2020 - 22:33

Χρειάστηκε την παράταση, ο κακός ΑΠΟΕΛ, για να καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τζιλάνι, παίρνοντας την πρόκριση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν μια κακή εμφάνιση και με το ζόρι επικράτησαν με 0-2, με τέρμα του Εφραίμ στο 102' και του Εντονγκαλά στο 116'. Ελάχιστες οι φάσεις από πλευράς ΑΠΟΕΛ, χωρίς διάθεση και ενέργεια στο παιχνίδι του, δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι σε μια ομάδα που δεν απειλούσε, ωστόσο το πάλεψε όσο μπορούσε. Ο Τάμαρι πήγε να γίνει μοιραίος στο 77' όταν κέρδισε ανύπαρκτο πέναλτι και η εκτέλεση του κατέληξε στα «ουράνια». Τελικά με χίλια ζόρια η ομάδα της Λευκωσίας βρήκε γκολ στο πρώτο μέρος της παράτασης και άλλο ένα στο δεύτερο και πήρε το ζητούμενο, γνωρίζοντας ότι έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης και ότι με μια τέτοια εμφάνιση ξανά πιθανόν να μην την γλυτώσει και πάλι.

Ο ΑΠΟΕΛ πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον δεύτερο προκριματικό, εκεί όπου θα είναι στους ισχυρούς, στην κλήρωση που είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Δευτέρα (31/08).

Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος με τις φάσεις να βγαίνουν με... το σταγονόμετρο και τον ΑΠΟΕΛ να δυσκολεύεται στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο 11ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Ντε Βινσέντι, ο Λουντέμο έκανε το σουτ και ο Κολίτσι έδιωξε δύσκολα.

Φάουλ σε καλή περιοχή για τους «γαλαζοκίτρινους», μετά από κομπίνα ο Τάμαρι έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ στο 16ο λεπτό.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 31ο λεπτό, ο Γένσεν έκανε το σουτ και ο Μερκής από κοντά έβαλε την προβολή, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε ξανά κόρνερ.

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στη «λευκή» ισοπαλία.

Πολύ καλό σουτ του Γένσεν στο 60ο λεπτό από μακρινή απόσταση, αναγκάζοντας τον Κολίτσι σε εξαιρετική απόκρουση.

Στο ίδιο λεπτό, μετά την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Τάμαρι στα δεξιά της περιοχής, ο Ιορδανός έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 77' ο ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι με τον Τάμαρι, ένα πέναλτι που δεν έπρεπε να δοθεί ποτέ. Ο Ιορδανός από δεξιά επιχείρησε να μπει περιοχή και δέχτηκε το πάτημα, ωστόσο το φάουλ έγινε έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, δεν ήταν εύστοχος και έστειλε τη μπάλα στα «ουράνια», μαζί και την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα ο ΑΠΟΕΛ.

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, η Τζιλάνι έχασε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Κουτς να επιχειρεί το πλασέ εκτός περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σίλβα.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στην κανονική διάρκεια του αγώνα και αναπόφευκτα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση.

Πρώτο Ημίχρονο Παράτασης

Στην πρώτη φάση της ημίωρης παράτασης, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν στο 92' ο Εφραίμ από δεξιά κατέβασε για τον Σάντος, ο οποίος έκανε την προβολή με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 102' ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να λύσει τον «γόρδιο δεσμό». Ο Εντονγκαλά από δεξιά έκανε ωραία σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου αμαρκάριστος ο Εφραίμ με κεφαλά «ψαράκι» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στην τελευταία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, η Τζιλάνι έχασε ευκαιρία, με τον Πρόγκνι να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Σίλβα.

Δεύτερο Ημίχρονο Παράτασης

Στο 108' ο Ντε Βινσέντι πήρε μπάλα, μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, προχώρησε μπροστά και δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω χωρίς να ανησυχήσει τον Κολίτσι.

Οκτώ λεπτά μετά, ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση, όταν οι Εντονγκαλά και Μπεν Σαχάρ βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον πρώτο να επιχειρεί να τελειώσει μόνος τη φάση αντί να δώσει στον Ισραηλινό, έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε.

Στο 115ο λεπτό ο Μπεν Σαχάρ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πήρε ύψος και απέκρουσε ο Κολίτσι.

Η πρόκριση όμως «κλείδωσε» ένα λεπτό μετά, όταν ο Εντονγκαλά και πάλι σε μια πανομοιότυπη φάση βγήκε φάτσα με τον Κολίτσι, μετά από ασίστ του Ντε Βινσέντι και με πλασέ κάτω από τα πόδια του αντίπαλου πορτιέρε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-2.

Τζιλάνι (Γκέντιαν Μετζάνι): Κολίτσι, Ράπα (77' Φρασέρι), Καστράτι, Βέλιου, Τζάκσον (105' Πρεκάζι), Χίλα (96' Γιονούζι), Χουσεΐνι (77' Κουτς), Αζίζ, Πρόγκνι, Χαϊντάρι, Νίκατς.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Σάντος, Μερκής, Ιωάννου, Λουντέμο, Γένσεν, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (90' Εφραίμ), Ζαχίντ (66' Σαχάρ), Κλωναρίδης (79' Εντονγκαλά)