Αθλητικά

H μεγάλη ώρα της Κύπρου και του Τραίκοβιτς στο Βερολίνο

ΤΡΑΙΚΟΒΙΤΣ

Το βράδυ της Παρασκευής (10/8/18, 20:17) θα είναι η μεγάλη βραδιά του Μίλαν Τραΐκοβιτς, στο 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου, στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου. Ο 26χρονος πρωταθλητής μας, πέρασε στα ημιτελικά χωρίς να λάβει μέρος στις προκριματικές σειρές, εξαιτίας του ότι κατέχει τον 8ο καλύτερο χρόνο από τους αθλητές που λαμβάνουν μέρος στα 110μ. εμπόδια τη φετινή χρονιά. Μεγάλος και πρωταρχικός στόχος είναι η πρόκριση στον τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί το ίδιο βράδυ, στις 22:35 και αν τα καταφέρει θα κοιτάξει στα... μετάλλια.

«Είμαι καλά και αυτό είναι σημαντικό. Ήταν πάρα πολύ δύσκολη η φετινή χρονιά, που ήταν γεμάτη από αγώνες, σκορπισμένους σε διάφορες περιόδους. Ιδιαίτερα μετά τους Κοινοπολιτειακούς τον Απρίλιο ένιωθα κάπως βαρύς και δεν μπορούσα να ανταποκριθώ στους πραγματικούς μου χρόνους. Τώρα, όμως, έχω επανέλθει στις γνωστές μου δυνατότητες και ελπίζω ότι στα ημιτελικά θα μου βγει η καλύτερη φετινή μου κούρσα, αφού είναι πάρα πολύ δύσκολη η σειρά μου και θα πρέπει να κάνω εμφανίσεις όπως την περσινή χρονιά για να περάσω στον τελικό. Είμαι αισιόδοξος ότι μπορώ να τα καταφέρω. Αυτός είναι ο πρωταρχικός μου στόχος και βλέπουμε...», ήταν κάποια από τα λόγια που μας μετέφερε ο 7ος Ολυμπιονίκης του Ρίο και 5ος στο προηγούμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ, Μίλαν Τραΐκοβιτς.

Ο Τραΐκοβιτς τοποθετήθηκε στη δεύτερη ημιτελική σειρά, στον τέταρτο διάδρομο, έχοντας δίπλα του σπουδαία ονόματα του αγωνίσματος, όπως ο Ορτέγα (αργυρός Ολυμπιονίκης του Ρίο), ο Πότσι (φετινός παγκόσμιος πρωταθλητής στον κλειστό - 60μ. εμπόδια) και ο Νταριάν (4ος παγκοσμιονίκης το 2017). Ο πρωταθλητής μας έχει τον τρίτο καλύτερο φετινό χρόνο της σειράς του (13.36), πίσω από τον Ορτέγα (13.17) και τον Πότσι (13.29). Στον τελικό θα προκριθούν οι δύο πρώτοι από τις τρεις ημιτελικές σειρές και οι δύο καλύτεροι χρόνοι.

 

ΑΡΓΥΡΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥ

(απεσταλμένος ΕΑΚ)

Επόμενο άρθρο

Oι αιθέρες ανήκουν στην Στεφανίδη και στην Κυριακοπούλου

Εκπληκτικό ελληνικό 1-2 στον τελικό του επι κοντώ στο Βερολίνο
10/08/2018 - 10:43

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ο Φράνσις Ουζόχο σπάει τη σιωπή του αποκλειστικά στον Alpha (BINTEO)

Πώς νιώθει για την περιπέτεια που περνά στο νησί μας;
20/02/2019 - 20:34

Αναζητείται από την Αστυνομία για κλοπή οχήματος (ΦΩΤΟ)

Για κλοπή που σημειώθηκε χθες το βράδυ στη Κάτω Πάφο
20/02/2019 - 16:54

Νοτίως της Κύπρου στέλνουν τα γεωτρύπανα τους οι Τούρκοι

Το Μπαρμπαρός εντόπισε τους στόχους λέει ο Τσαβούσογλου
20/02/2019 - 16:28

Δημοσκόπηση Alpha: Πάει Βρυξέλλες το ΕΛΑΜ (ΒΙΝΤΕΟ)

Θρίλερ για την 6η έδρα στο Ευρωκοινοβούλιο - Πώς αξιολογούν τους νυν Ευρωβουλευτές
19/02/2019 - 20:35

Τουρκικές προκλήσεις και στη μέση οι... γεωτρήσεις (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο τουρκικός στρατός προετοιμάζεται για τη μεγαλύτερη άσκηση που έγινε ποτέ
16/02/2019 - 20:53

Κλειστό τμήμα του αυτοκινητόδρομου Πάφου για όλο το ΣΚ λόγω κατολισθήσεων

Λόγω των βροχοπτώσεων ολισθηροί είναι οι δρόμοι και στο υπόλοιπο οδικό δίκτυο της χώρας
16/02/2019 - 15:25

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ο Φράνσις Ουζόχο σπάει τη σιωπή του αποκλειστικά στον Alpha (BINTEO)

Πώς νιώθει για την περιπέτεια που περνά στο νησί μας;

Πεντάμηνο βρέφος υπέστη σεξουαλική κακοποίηση (ΒΙΝΤΕΟ)

Μητέρα βρέφους: "Είχα δείξει στον σύζυγό μου πώς να καθαρίζει το παιδί..."
Ελλάδα

23χρονη Βρετανίδα τυφλώθηκε και έχασε τα νεφρά της από ένα ποτό στη Ζάκυνθο

Η περιπέτεια της Χάνα Πάουελ, το νοθευμένο ποτό και η ζωή της μετά

Παρέσυρε ανήλικο πεζό και τον εγκατέλειψε αβοήθητο στην άσφαλτο

Εντόπισαν τον νεαρό οδηγό λίγο αργότερα και του πέρασαν χειροπέδες

Πέταξε σε γκρεμό βάθους 60 μέτρων 18 κουταβάκια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σώθηκαν χάρη στην παρέμβαση φιλόζωων και αστυνομικών του τοπικού τμήματος
Διεθνή

Ρεκόρ διακρίσεων για τη Melco στο Forbes Travel Guide 2019

Σε ποια καταλύματα και υπηρεσίες του κολοσσού απονεμήθηκαν διακρίσεις

Γιατί ο Ερντογάν θυμήθηκε την Αρχαία Αθήνα

Μιλούσε στη Βουλή των Γερόντων και την είδε φιλόσοφος

Πρόστιμο "ρεκόρ" επιβλήθηκε στην UBS

Η ποινή υπερβαίνει το καθαρό κέρδος της τράπεζας για το έτος 2018

tv news

Η Μαρίνα«συμμαχεί»με το Δημήτρη και προσπαθεί να τον στρέψει εναντίον της Κάτιας

Ο Φώτης, μαθαίνει ότι τον ψάχνει η αστυνομία... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Πέμπτη:Νέο επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Μια πυρκαγιά ταράζει τις ζωές τριών ηρώων μας.Ποιος ευθύνεται για το λάθος αυτό;

H Αμαλία κάνει κάτι ακόμα που δείχνει πως δεν είναι καλά«To Τατουάζ» Τετάρτη:Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 20/02/2019 - 21:15Η ΦΑΜΙΛΙΑ