H ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη πρωταθλήτρια Ευρώπης

Κυριακή, 19/5/2019 - 23:40

Η ποιότητα και το βάθος επικράτησαν του πάθους και του ταλέντου. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη κέρδισε την αξιόμαχη Εφές με 91-83 και πήρε για 8η φορά στην ιστορία της την EuroLeague.

Κορυφαίοι για την ΤΣΣΚΑ οι Κόρι Χίγκινς και Γουίλ Κλάιμπερν που πέτυχαν από 20 πόντους έκαστος ενώ ο Νάντο Ντε Κολό πέτυχε 15 και μίλησε σε κρίμα σημεία.

Στην αντιπερα όχθη ο φοβερό Λάρκιν είχε 29 πόντους και ο Ντάνστον 13 αλλά ο Μίσιτς παρά του 10 πόντους που πέτυχε είχε τραγικά ποσοστά (4/13 σουτ). Ο Σίμον πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε δέκα ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά στο πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ να είναι στο 12-12. Από την πλευρά της Εφές ο Σέιν Λάρκιν και ο Τζέιμς Άντερσον τράβηξαν το κουπί στο σκοράρισμα ενώ στην αντίπερα όχθη υπήρξε ισορροπία στο σκοράρισμα ως εκείνο το σημείο.  Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι Αμερικάνοι της ΤΣΣΚΑ που με τρεις πόντους ο καθένας (Χιγκινς, Κλάιμπερν και Χάκετ), έστειλαν το σκορ στο 17-24 υπέρ της «ομάδας του Στρατού». Η περιφέρεια της Εφές δε λειτουργούσε σωστά, ο Χίγκινς ήταν ζεστός, πέτυχε άλλους πέντε πόντους για να κάνει το 17-29 πριν μειώσει ο Μπομπούα με δύσκολο τρίποντο σε 20-29 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αραμάν είδε δύο από τα μεγάλα του όπλα τον Μίσιτς και τον Μοερμάν να έχουν και οι δύο μαζί μόλις 2 πόντους ενώ αντίθετα οι περιφερειακοί του Ιτούδη πέτυχαν 22 πόντους!

Οι Τούρκοι είχαν 0/7 σουτ στα πρώτα 3μισι λεπτά της 2η περιόδου και βρήκαν σκορ στο 13:30 με βολές του Λάρκιν και στη συνέχεια με ένα δίποντο του Μότουμ αλλά ως εκεί η ΤΣΣΚΑ είχε προσθέσει ήδη πέντε πόντους με Σέρχι και Χάινς με το σκορ να γράφει 24-34. Ο Ντάνστον με κάρφωμα έφερε τη διαφορά στους 8 πόντους (26-34), αλλά ο Κλάιμπερν με τρίποντο και ο Ντε Κολό με λέι απ έκαναν στο 26-39 πάρα πολύ γρήγορα. Για τα επόμενα τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες σκόραρα μόνο με βολές (31-41) ενώ ο Σίμν με τρίποντο μείωσε σε 34-41 , δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Κροάτης με ακόμη ένα καλάθι έριξε τη διαφορά κι άλλο (36-41) ενώ η ΤΣΣΚΑ έκανε το 36-44 με τρεις βολές από Χάντερ και Κλάιμπερν.

Ο Μίσιτς απάντησε με το πρώτο του τρίποντο στο ματς για το 39-44 και σε νεκρό χρόο π Πίτερς έκανε φάουλ στον Λάρκιν πάνω σε τρίποντο και ο Αμερικανός μείωσε σε 42-44, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με το καλημέρα στην επανάληψη ο Σίμον με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ την Εφές, ενώ  ο Χάκετ με λέι απ έκανε το 45-46 και ο Κουρμπάνοβ έκανε το 45-48. Ο Σίμον έκανε το 47-48 με φόλοου και ο Ντε Κολό με το πρώτο του τρίποντο έγραψε το 47-51.

Ο Λάρκιν με δύσκολο σουτ μείωσε και πάλι στο καλάθι για την Εφές αλλά ο Κλάιμπερν απάντησε με τρίποντο για το 49-54. Ο Χάινς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 49-57 ενώ ο Χίγκινς, Λάρκιν και Κλάιμπερν (πέτυχαν από ένα τρίποντο) έφεραν το σκορ στο  52-63 αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ, με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη της 3ης περιόδου.

Η Εφές ανέβασε την απόδοσή της στο τελευταίο δίλεπτο της περιόχου και με βολές αλλά και με μεγάλα σουτ των Λάρκιν και Μίσιτς, έφερε τη διαφορά στο -4 και στο 62-68 ακριβώς στο 30’.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Σερχι για το 62-71 και ο Ντάνστον μείωσε σε 64-71 με φόλοου ενώ ο Χάκετ με δύσκολη προσπάθεια έγραψε το 64-73.

Ο  Λάρκιν με τρεις βολές και ο Ντάνστον με εντυπωσιακά κάρφωμα έκαναν στο 69-73 την ώρα που ο Ιτούδης είχε «ξεχάσει» τον Ντε Κολό στον πάγκο για περίπου δέκα  λεπτά. Με το που μπήκε στο ματς ο  Γάλλος πέτυχε τρίποντο κι έδωσε ανάσα στους Ρώσους, ενώ ο Μοερμάν με μεγάλο σουτ έκανε το 71-75 και ο Χάινς με λέι απ το 71-77. Ο Ντε Κολό με νέο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +9 (71-80) και με μία βολή (τεχνική ποινή στον Αταμάν) έκανε το 71-81. Ο Χίγκινς με δύσκολο λέι απ και ο Σίμον με τρίποντο από τα 9 μέτρα έστειλαν το σκορ στο 74-83 κι ενώ το ματς ήθελε ακόμη 4 λεπτά. Ο Μίσιτς πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 77-83 και κάπου εκεί ο Κλάιμπερν πήρε κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ κι έκανε το 77-85.

Ο Χάκετ έκανε αντιαθλητικό στον Ντάνστον, ο Αμερικάνος πέτυχε και τις δύο βολές για το 79-85 και ο Λάρκιν με φοβερό καλάθι μείωσε κι άλλο σε 81-85. Ο Χίγκινς έδωσε ανάσα στην ΤΣΣΚΑ με δύο βολές και οι Λάρκν, Ντάνστον και Μίσιτς αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ.

Το τελικό 83-91 διαμορφώθηκε με βολές των Κλάιμπερν, Λάρκιν και Ντε Κολό.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 22-15/20-24, 21-23.