«Χαστούκι» για ΑΕΚ, άχαρος ΑΠΟΕΛ, νίκες για Ανόρθωση, Ομόνοια και Απόλλωνα

Δευτέρα, 5/10/2020 - 08:37

Ολοκληρώθηκε η έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta με πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική η Ένωση αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε την ανατροπή και επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1. Πρόκειται για τους πρώτους βαθμούς της ομάδας του Παραλιμνίου στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Λάρνακας προβλημάτισε πάρα πολύ με την εμφάνιση της.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Καρμιώτισσα αν και προηγήθηκε με 0-3 της Δόξας στο Μακάρειο εν τέλει δεν κατάφερε να πάρε το τρίποντο αφού το η προσφυγική ομάδα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο 3-3 στις καθυστερήσεις.

Η Ανόρθωση πραγματοποιώντας 45 λεπτά πολύ καλά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και να επικρατήσει με 2-0 του Ολυμπιακού. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το βαθμολογικό κέρδος.

Αν και επικράτησε με 2-1 ο Απόλλωνας του Εθνικού δεν άφησε ικανοποιημένους τους φίλους του, όμως η ομάδα της Λεμεσού παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη, οι Αχνιώτες παρά τις πολλές απουσίες έκαναν θετική εμφάνιση και έστειλαν πολλά μηνύματα για τη συνέχεια.

Στην Πάφο, η τοπική ομάδα παρά το ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές απουσίες, δυσκολεύτηκε αλλά εν τέλει πήρε τη νίκη με 1-0. Ικανοποίηση για την εμφάνιση από την προσφυγική ομάδα ελέω των πολλών απουσιών.

Στο ΓΣΠ σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι η Ομόνοια επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ. Η ομάδα της Λευκωσίας σκόραρε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά. Σκορ το οποίο δεν δείχνει την εικόνα της αναμέτρησης αφού η ΑΕΛ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση.

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Ερμή εκτός έδρας ήταν ξανά κακός, προβλημάτισε με την εικόνα του και έμεινε στο 0-0. Οι γηπεδούχοι μεσοαμυντικά ήταν πολύ καλά και δικαίως πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.

Πλέον, έχουν διακοπή στο πρωτάθλημα για μια εβδομάδα αφού ακολουθούν οι υποχρεώσεις του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.