«Χορταστική» ισοπαλία ανάμεσα σε Στρασβούργο και Παρί Σεν Ζερμέν

Σάββατο, 30/4/2022 - 08:55

Το πρωτάθλημα στη Γαλλία μπορεί να έχει κριθεί, όμως μόνο αδιάφορη δεν παρουσιάστηκε η Παρί Σεν Ζερμέν στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Στρασβούργο για την 35η αγωνιστική του πρωταθλήματος... και το τελικό 3-3 αναδεικνύει την γενικότερη εικόνα.

Στα του αγώνα, το σύνολο του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο μπήκε με επιθετική διάθεση, ακόμα και αν βρέθηκε πίσω μόλις στο 3’ με τον Κέβιν Γκαμεϊρό, απάντησε σχετικά γρήγορα με τον Κίλιαν Εμπαμπέ στο 25’ και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν προς τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εμφανές ότι θα συνεχιστεί στον ίδιο ρυθμό, με γρήγορο τέμπο και η Παρί βρήκε δύο γκολ με τους Χακίμι στο 64’ και με τον Εμπαμπέ στο 68’, παίρνοντας ασφαλής απόσταση. Αν και, η αναμέτρηση είχε πολλά να προσφέρει…

Επτά λεπτά αργότερα ο Μάρκο Βεράτι έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και ύστερα αρκούσε μία φάση για να αλλάξει η ροή. Στις καθυστερήσεις ο Άντονι Τσάτσι (90+1) έκανε το 3-3 σε έναν αγώνα γεμάτο από στιγμιότυπα και τέρματα.