«Χορταστικό» θέμα, πολλά γκολ, χωρίς όμως νικητή στο Λέστερ

Σάββατο, 1/2/2020 - 16:44

Ματσάρα και ισοπαλία στο «King Power Stadium». Λέστερ και Τσέλσι ήρθαν 2-2 στην 25η αγωνιστική της Premier League, έπειτα από ένα ανατρεπτικό ματς και οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν στο +8 από τη σημερινή τους αντίπαλο. Δίνοντας παράλληλα τη δυνατότητα στη Μάντσεστερ Σίτι να βρεθεί στο +5 από την 3η θέση.

Όλα τα λεφτά ήταν το (εξαιρετικό) δεύτερο μέρος του αγώνα, με τον Ρούντιγκερ να ανοίγει το σκορ στο 46’ με σκαστή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Μάουντ. Ο Μπαρνς ισοφάρισε στο 54’ με τυχερό τρόπο, αφού μετά την εξαιρετική κίνηση που έκανε από τα αριστερά και το σουτ που έπιασε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. Η ομάδα του Ρότζερς δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο για να ολοκληρώσει την ανατροπή, με τον αμαρκάριστο Τσίλγουελ να εκτελεί από το ύψος του πέναλτι τον Καμπαγιέρο. Ωστόσο, ο Ρούντιγκερ κράτησε όρθια την Τσέλσι, αφού με νέα κεφαλιά μετά από γέμισμα του Μάουντ έκανε το 2-2.

Η Τσέλσι μπήκε καλά στο παιχνίδι, αλλά κάτι έλειπε από την ομάδα του Λάμπαρντ στην τελική προσπάθεια. Οι «αλεπούδες» ισορρόπησαν την κατάσταση, παίρνοντας την κατοχή της μπάλας και στο 25’ είχαν την καλύτερη φάση του πρώτο ημιχρόνου, όταν ο Βάρντι νικήθηκε από τον Καμπαγιέρο.

Καλύτερη ήταν και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Τσέλσι, αλλά αυτήν τη φορά είχε και ουσία με τον Ρούντιγκερ να βρίσκει δίχτυα στο 46’. Ωστόσο, στη συνέχεια πληγώθηκε από την άμυνά της και η Λέστερ κατάφερε με ένα δυνατό εντεκάλεπτο να ανατρέψει την κατάσταση. Με τον Μπαρνς και τον Τσίλγουελ να φέρνουν τούμπα την κατάσταση. Ωστόσο, η λύση στα προβλήματα των Λονδρέζων ήρθαν από έναν παίκτη που αγωνίζεται στα μετόπισθεν. Το σενάριο ήταν ίδιο, με τον Μάουντ να πιάνει άπιαστη κεφαλιά έπειτα από την μπαλιά του Μάουντ.