Χρειάζεται δουλειά και... μεταγραφές

Παρασκευή, 19/7/2019 - 13:52

Μπορεί η Ομόνοια να γνώρισε τη φιλική ήττα με 3-1 από την Μπεϊτάρ Ιεροσαλήμων όμως ο Χένινγκ Μπεργκ είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διαφορετικά συστήματα αλλά και νέα πρόσωπα. Θα ήταν λοιπόν άστοχο να επικρίνουμε την ομάδα της Λευκωσίας σε ένα φιλικό και ειδικά στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Ο προπονητής της Ομόνοιας, σε αντίθεση με το παιχνίδι κόντρα στη Ζάμαλεκ άλλαξε σχηματισμό επιλέγοντας το 4-2-3-1 αντί 4-4-2. Έδειξε έτσι ότι είναι αποφασισμένος να πειραματιστεί αρκετά κατά τη περίοδο της προετοιμασίας μέχρι να καταλήξει στο σχήμα που του ταιριάζει πιο πολύ.

Χρησιμοποιήθηκαν συνολικά 21 ποδοσφαιριστές, όμως από αυτούς μόλις δύο, οι Κατελάρης και Άλβες, αγωνίστηκαν σε ολόκληρο το 90λεπτο. Στα θετικά η επάνοδος του Χριστοφή μετά από αρκετούς μήνες, καθώς επίσης και το πρώτο γκολ του Λανγκ έστω και σε φιλικό ματς.

Η ομάδα του Ρόνι Λέβι παρουσιάστηκε πιο έτοιμη και μπορούσε να βρει με πολύ πιο εύκολο τρόπο το δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή. Χαρακτηριστικό στατιστικό πέραν των τριών γκολ που πέτυχαν ήταν και τα πέντε δοκάρια που είχαν στην αναμέτρηση.

Η Ομόνοια κόντρα στους Ισραηλίτες παρατάχθηκε χωρίς τη μισή της ενδεκάδα έτσι δεν μπορούν να βγουν ουσιαστικά συμπεράσματα. Πάντως, φάνηκαν αρκετά κενά τα οποία δηλώνουν την ανάγκη για αρκετή δουλειά αλλά και για περαιτέρω μεταγραφές.

Επόμενο φιλικό για τους «πράσινους» αύριο, Σάββατο (20/07) κόντρα στην Πολωνική, Άρκα Γκντίνια.