«Χρυσή αλλαγή» ο Ασούμπρε χάρισε στην ΑΕΚ τη νίκη-προβάδισμα (BINTEO)

Τετάρτη, 16/1/2019 - 20:26

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» μεταξύ της Νέας Σαλαμίνας και της ΑΕΚ με την ομάδα της Λάρνακας να πανηγυρίζει την τεράστια νίκη με 2-1 χάρη σε γκολ του Ασούμπρε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Νέα Σαλαμίνα μόλις στο πέμπτο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Κίνγκσλεϊ όμως η ΑΕΚ απάντησε από το σημείο του πέναλτι με τον Φλοριάν στο 16ο λεπτό.

Ο Γάλλος σκόρερ της ΑΕΚ αποχώρησε στο 23ο λεπτό τραυματίας καθώς δέχθηκε κτύπημα από τον αμυντικό της Νέας Σαλαμίνας Ιβάν Φουστάρ.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Κίνγκσλεϊ ο οποίος τέλειωσε την φάση με κοντινό πλάσε.

Η ΑΕΚ στο 15ο λεπτό κατάφερε να κερδίσει πέναλτι καθώς ο Γκολομπάρτ «γκρέμισε» εντός περιοχής τον Ακοράν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φλοριάν ο οποίος κατάφερε να βρει δίκτυα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 23ο λεπτό όμως ο σκόρερ της ΑΕΚ αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και αποχώρησε από το παιχνίδι δίνοντας την θέση του στον Ρουσιά.

Στο 32ο λεπτό ο Ρουσιάς έκανε το διαγώνιο σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Η απάντηση της Σαλαμίνας ήρθε έξι λεπτά αργότερα όταν ο Ελουντού έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε χωρίς προβλήματα στην αγκαλιά του Τόνιο.

Στο 44ο λεπτό η ΑΕΚ ζήτησε σωστά δεύτερο πέναλτι όταν η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Νουρ όμως ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί κακώς η αναμέτρηση.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Σαλαμίνα με τον Σικόρσκι να κάνει το σουτ εντός περιοχής αλλά ο Τόνιο έσωσε την εστία του.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει με τον Ακοράν ο οποίος έκανε το σουτ όμως ο Βεσελόφσκι έσωσε με διπλή προσπάθεια την ομάδα του.

Δύο λεπτά μετά την συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση ο Χέφελ έπιασε το σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο 71ο λεπτό ο Χέφελ και πάλι έκανε το σουτ όμως ο Βεσελόφσκι έσωσε την ομάδα του.

Τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90' ο Κίνγκσλεϊ μπήκε στην περιοχή όμως δεν τα κατάφερε να τελειώσει τη φάση καθώς ο Γκαρσία τον ανέκοψε.

Χρυσή αλλαγή για την ΑΕΚ ο Ασούμπρε καθώς στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης βγήκε τετ α τετ με τον Βεσελόφσκι και δεν δυσκολεύτηκε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του μόλις πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Κορέια, Μιντίκκης, Σικόρσκι (Αραούχο 74'), Νουρ, Μαργκάσα (Ρέινολντς 83'), Χριστοφόρου, Ελουντού (Σιαθάς 87'), Κίνγκσλεϊ

ΑΕΚ (Χαραλάμπους - Ιντάλγκο): Τόνιο, Γκαρσία, Μοΐσόφ, Καταλά, Χέφελ, Λαρένα, Κάσες, Ακοράν, Τέτε (Ασούμπρε 90'), Ακίνο (Τρισκόφσκι 73'), Φλοριάν (Ρουσιάς 23')

Δηλώσεις

Πουρσαϊτίδης (Ν. Σαλαμίνα): «Καταρχάς εύχομαι περαστικά στον Τολμές σε καμία περίπτωση ο Ιβάν δεν το έκανε σκόπιμα. Είμαστε λυπημένοι με την εξέλιξη. Πετύχαμε ένα ωραίο τέρμα στις αρχές του ημιχρόνου, μέχρι να δεχθούμε το γκολ στεκόμασταν καλά. Κάναμε κάποια λάθη που τα είχαμε τονίσει πριν από τον αγώνα. Αλλάξαμε τον σχηματισμό μας μετά από κάποια προβλήματα που είχαμε από τους αντίπαλους winger. Κάναμε ένα καλό ημίχρονο, ήμασταν η ομάδα που ένιωθες που θα σκοράρει. Μας τιμώρησε ο αντίπαλος στο τελευταίο λεπτό. Ένα γκολ που μας δυσκολεύει πάρα πολύ. Είμαστε όμως υποχρεωμένοι να το κυνηγήσουμε. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την νίκη. Βλέπουμε τον επόμενο αγώνα που θα κρίνει πολλά».

Ιντάλγκο (ΑΕΚ): «Αυτό το παιχνίδι ήρθε σε μια δύσκολη στιγμή σε εμάς. Μην ξεχνάμε πως μόλις πριν λίγες μέρες έφυγε ο Ιραόλα που έκανε πολύ καλή δουλειά. Φέτος γίνονται απίστευα πράγματα. Είμαστε χαρούμενοι που πήραμε τη νίκη αλλά χάσαμε ακόμα ένα παίκτη. Είναι πολύ άσχημα τα νέα, είναι σοβαρός ο τραυματισμός του Φλοριάν».

Κ. Δημητρίου (ΑΕΚ):  «Ήταν η πρώτη μας επικράτηση μετά το ΑΠΟΕΛ και μετά το διπλό στη Ζυρίχη. Σπάσαμε την γκίνια επιτέλους. Καταφέραμε να κερδίσουμε, είναι πάρα πολύ σημαντικό για την ψυχολογία μας. Δεν ήταν εύκολο το προηγούμενο διάστημα. Ευτυχώς σήμερα τα καταφέραμε. Πήραμε προβάδισμα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εξασφαλίσαμε οτιδήποτε. Μας περιμένει ένας αμφίρροπος επαναληπτικός. Μπράβο στους συντελεστές. Ξεπέρασαν εαυτόν».

Για τον Φλοριάν: «Έχουμε μια στεναχώρια για τον Φλοριάν. Έχει πάει για εξετάσεις. Μακάρι να μην είναι κάτι το σοβαρό. Το πρόβλημα είναι στα δόντια και στην σιαγόνα. Θα υποβληθεί σε εξειδικευμένες ιατρικές εξετάσεις. Είναι το μόνο δυσάρεστο».