«Χρυσός» σκόρερ ο Κολοβός, άνετα ο Ολυμπαικός

Τετάρτη, 15/7/2020 - 21:43

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές για τον Παναθηναϊκό που -έχοντας έξι παίκτες της ακαδημίας και εννιά Έλληνες στην 11άδα του- κέρδισε με 1-0 τον «ταλαιπωρημένο» Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» σήμερα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των play off της Super League 1.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Βρέσκας, που μετέτρεψε ένα «συζητήσιμο» φάουλ σε… πέναλτι στο 39’, αλλά απέκρουσε ο Ξενόπουλος τέσσερα λεπτά, ενώ ο ρέφερι από την Πιερία υπέδειξε την εσχάτη των ποινών σε ανατροπή του Ρόουζ από τον Ξενόπουλο αλλά πήρε πίσω την «ανακάλυψή» του με χρήση VAR, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0...

Ωστόσο, στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι Θεσσαλονικείς έμειναν από δυνάμεις, ενώ οι «πράσινοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι. Δημιούργησαν ουκ ολίγες φάσεις για γκολ, είχαν δοκάρι σε σουτ του Κολοβού στο 62’, ωστόσο ο ίδιος παίκτης -που είχε μπει αλλαγή σημειωτέον- πέτυχε το γκολ που έκρινε τον νικητή, με πολύ ωραία κεφαλιά μετά από ασίστ του Ανουάρ, στο 75ο λεπτό…

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΟΦΗ, ενώ ο Άρης φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ, με αμφότερα τα παιχνίδια να διεξάγονται την Κυριακή 19 Ιουλίου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Άρης (4-2-3-1):
 Κουέστα, Ροζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Μπακούτσης (78’ Διαμαντόπουλος), Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Μαρτίνες (72’ Σόουζα), Μαντσίνι.

Παναθηναϊκός (3-4-2-1): Ξενόπουλος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Κολοβέτσιος, Χατζηγιοβάνης (84’ Θεοχάρης), Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλος (59’ Σερπέζης), Ζαγαρίτης, Μπουζούκης (83’ Μπεκ), Αθανασακόπουλος (59’ Κολοβός), Καμπετσής (60’ Μακέντα).

Πέρασε… αέρα από το Ηράκλειο ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός στο… ρελαντί.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, χωρίς να πατήσουν γκάζι και επέστρεψαν στις νίκες μετά την απώλεια του αήττητου στο ματς με τον ΠΑΟΚ. Κορυφαίος ο Φορτούνης, που άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 10’ και ζευγάρωσε τα τέρματά του στο 61’. Το άλλο γκολ ο Ραντζέλοβιτς (28’) που είχε κέφια, αλλά σε αρκετές φάσεις όχι και την ουσία.

Μείωσε ο Δεληγιαννίδης στα… χασομέρια με εκτέλεση φάουλ. Δοκάρι είχε ο Μπουχαλάκης στο 52’. Τραυματίστηκε κι έγινε αλλαγή ο Χασάν στο 26ο λεπτό.

Έδωσε ανάσες ο Μαρτίνς, ο οποίος δεν χρησιμοποίησε τους Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Ελαμπντελαουί, και Μασούρα, ενώ έβαλε (ως αλλαγή) για λιγότερο από μια ώρα τον Ελ Αραμπί κι αφού είχε κόψει αρκετούς βασικούς από την αποστολή

Έπαιξαν ως αλλαγή Καραργύρης, Σουρλής και Μαρτίνης.

Συνθέσεις
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Δεληγιαννίδης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Βαφέας (46' Γιαννούλης), Κοροβέσης, Βίκτορ (80' Νάστος), Σακόρ (46' Βαζ), Στάικος (71' Σουρνάκης), Ναμπί (85' Μπράουν), Νοικοκυράκης

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (87' Καραργύρης)- Τοροσίδης, Μπα, Παπαδόπουλος, Γκασπάρ (88' Μαρτίνης)- Μπουχαλάκης, Καφού - Λοβέρα (87' Σουρλής), Φορτούνης, Ραντζέλοβιτς - Χασάν (25' Αραμπί, 80' Μπρούνο)

Πηγή φωτό: onsports.gr