Η Ανόρθωση νίκησε Νέα Σαλαμίνα και προβλήματα (BINTEO)

Σάββατο, 9/2/2019 - 19:48

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Αμμοχώστου η Ανόρθωση. Η ομάδα του Γιούρκεν Στρέπελ των πολλών έξω αγωνιστικών προβλημάτων κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Νεάς Σαλαμίνας χάρη στα γκολ των Εγγλέζου (27’) και Σίλντεφελντ (39’).

Μια νίκη η οποία ήρθε να τονώσει κάπως την ψυχολογία μετά την δύσκολη εβδομάδα με την υπόθεση του δελτίου του Φράνσις Ουζόχο. Αξίζει να αναφέρουμε ότι κατά την διάρκεια της αναμέτρησης ο ΚΟΑ αποφάσισε όπως ακυρώσει τελικά το δελτίο του ποδοσφαιριστή.

Το πρώτο εικοσάλεπτο στην αναμέτρηση κύλισε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο μπροστά από τις δύο εστίες με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται πολύ στο δημιουργικό κομμάτι.

Στο 21ο λεπτό ο Μιντίκκης σέντραρε και ο Σικόρσκι έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρα του Δημητρίου.

Η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 27ο λεπτό όταν ο Εγγλέζου με καταπληκτικό ευθύβολο σουτ κατάφερε να νικήσει τον Βεσελόφσκι στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της «Κυρίας» στο παιχνίδι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κίνγκσλεϊ πήγε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με κοντινή προβολή όμως ο Δημητρίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 33ο λεπτό η Ανόρθωση πήγε να κάνει τα τέρματα της δύο όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Μπέκα.

Κάτι το οποίο έγινε στο 39ο λεπτό όταν ο Σιλντεφελντ έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ένα λεπτό πριν τα 45, κάθετη του Ιωάννου στον Στεφανέλι, αυτός έκανε το πλασέ, ο Ρέινολτς κατάφερε να διώξει σε κόρνερ πριν περάσει την γραμμή η μπάλα.

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου για 15 λεπτά συνδυάστηκε με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες.

Στο 69ο λεπτό ο Ντούρις έκανε το πλασέ όμως ο Βεσελόφσκι απέκρουσε σταθερά την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα, γυριστό του Μιντίκκη από εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, η μπάλα πολύ άουτ, δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου η Ανόρθωση έδειξε ικανή να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα ενώ από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα έψαχνε διακαώς το γκολ που θα την ξανά έβαζε στην διεκδίκηση του βαθμολογικού κέρδους.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Γκαρσία, Σικόρσκι (Σιαθάς 46’), Κίνγκσλεϊ, Ρέινολντς, Χριστοφόρου, Μαργκάσα (Κωστή 66’), Τιάγκο, Μιντίκκης, Νουρ, Κορέια

Ανόρθωση (Στρέπελ): Δημητρίου, Κοφί, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Εγγλέζου, Μικελτάντζε, Ντούρις, Βίκτορ, Πράνιτς (Ράγιο 77’), Ιωάννου (Στρούνα 59’), Στεφανέλι (Ντουγκλάο 70’).