Η Άρσεναλ «έφαγε» σφυριά στο κεφάλι από την Γουέστ Χαμ

Σάββατο, 12/1/2019 - 16:42

Η Γουέστ Χαμ με το πρώτο γκολ του Ντέκλαν Ράις (48') για τα «Σφυριά» επικράτησε με 1-0 της ακίνδυνης Άρσεναλ και έκανε ανέλπιστο δώρο στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο πρώτο μέρος στο στάδιο του Λονδίνου Γουέστ Χαμ και Άρσεναλ, είχαν λίγες ευκαιρίες με τους Φαμπιάνσκι και Λένο να μην έχουν πολύ δουλειά καθώς οι δύο ομάδες απειλούσαν μόνο με μακρινά σουτ, με εξαίρεση ένα σουτ του Λακαζέτ μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων και το 0-0 να ήταν μοιραία το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48') η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ με ένα... τούβλο του Ντέκλαν Ράις μέσα από την περιοχή μετά από ωραία ενέργεια και πάσα το Σαμίρ Νασρί, με την άμυνα της Άρσεναλ απλά να κοιτάει τους παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι.

Η Άρσεναλ δεν βγήκε ποτέ στο δεύτερο μέρος και η μόνη καλή στιγμή της ήταν ένα σουτ του Ιβόμπι μέσα από την περιοχή (67') που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Φαμπιάνσκι ενώ είχε και δύο -σωστά- ακυρωμένα γκολ ως οφσάιντ (84'-93').

Έτσι η ομάδα του Ουνάι Έμερι που δεν έχει νικήσει ποτέ εκτός έδρας ομάδα του Πελεγκρίνι, καθώς σε επτά πλέον ματς έχει πέντε ήττες και δύο ισοπαλίες, έμεινε στην 5η θέση και αν νικήσει αύριο στο «Wembley» η Γιουνάιτεντ την Τότεναμ θα ανέβει στην πρώτη πεντάδα.