Η Ατλέτικο Μαδρίτης ξεπέρασε το εμπόδιο της Λεβάντε μέσα σε πέντε λεπτά

Σάββατο, 4/1/2020 - 21:44

Μόνο για... λίγα λεπτά προβλημάτισε την Ατλέτικο Μαδρίτης η Λέβαντε, με την πρώτη να επικρατεί 2-1 εντός έδρας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Primera Division.

Έτσι, οι «ροχιμπλάνκος», οι οποίοι κέρδισαν για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι -εκμεταλλευόμενοι και το 1-1 της Σεβίλλης με την Μπιλμπάο- έπιασαν τους Σεβιγιάνους στην 3η θέση. Από την άλλη, η Λεβάντε, η οποία προερχόταν από τρεις σερί νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, είναι 9η.

Στα του ματς, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία έλαβε χώρα μόλις στο 1’ με τον Άνχελ Κορέα. Ό, τι δεν κατάφερε σε εκείνη την επίθεση ο Αργεντινός επιθετικός το πέτυχε δώδεκα λεπτά αργότερα. Ο Τρίπιερ σέντραρε και εκείνος με ωραίο κοντινό πλασέ στην κίνηση έγραψε το 1-0 για την Ατλέτικο.

Τα χαμόγελα των «ροχιμπλάνκος», ωστόσο, δεν κράτησαν για πολύ, αφού ο Ρότζερ έφερε το ματς στα ίσα στο 16’.

Οι εναλλαγές συναισθημάτων δεν έλεγαν να τελειώσουν με τίποτα. Στο 18’ ο Λόντι σέντραρε και ο Φελίπε με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι έβαλε εκ νέου την Ατλέτικο μπροστά στο σκορ. Αυτό το γκολ έδωσε… φτερά στα πόδια των γηπεδούχων, οι οποίοι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουν τρία τέρματά τους, χωρίς όμως να το καταφέρουν.

Στο δεύτερο μέρος, αν και η Ατλέτικο κυριάρχησε, στα τελευταία λεπτά επέτρεψε στην αντίπαλό της να την απειλήσει, χωρίς -ευτυχώς για την ίδια- αποτέλεσμα. Έτσι, το 2-1 έμεινε μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης.