Φιλική νίκη κόντρα στην Κραϊόβα για την ΑΕΚ

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό παιχνίδι της ΑΕΚ στην Ουγγαρία, εκεί όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο προετοιμασίας, η οποία νίκησε με 2-1 την Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα Ρουμανίας στο «Szombathely Stadium».

Για την ομάδα της Λάρνακας σκόραραν οι Φαράζ (45') και Εγγλέζου (73'), ενώ οι αντίπαλοι ισοφάρισαν, προσωρινά, στο 47ο λεπτό.

Ο Χοσέ Λουίς Όλτρα είδε για πρώτη φορά τους ποδοσφαιριστές του να αγωνίζονται σε παιχνίδι και δοκίμασε αρκετά πράγματα σε ότι αφορά το τακτικό κομμάτι, χρησιμοποιώντας δύο διαφορετικές ενδεκάδες, μια για κάθε ημίχρονο.

H ενδεκάδα στο πρώτο ημίχρονο: Παρασκευά, Γκουστάβο, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκονζάλεθ, Γκαρσία, Χριστοφόρου, Μαρτής, Χαραλάμπους, Άλτμαν.

H ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο: Παρασκευά, Τόμοβιτς, Κάσας, Οϊέρ, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Nαούμ, Aνδρέου, Μάμας.

Το επόμενο φιλικό της ΑΕΚ είναι προγραμματισμένο για το ερχόμενο Σάββατο (2/7, 18:30) απέναντι στη Ραπίντ Βιέννης.

Το σημερινό ματς διεξήχθη χωρίς τηλεοπτική μετάδοση, με το γραφείο τύπου της ομάδας να ενημερώνει για την εξέλιξη του μέσω της επίσημης ιστοσελίδας.