Νέες απώλειες βαθμών για την ΑΕΛ, αυτή την φορά στο Παραλίμνι (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 15/12/2019 - 18:52

ΕΝΠ και ΑΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς με τον Ουντόζι όμως η ΑΕΛ με δυο γκολ του Χουράδο κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά οι «βυσσινοί» κατάφερα να ισοφαρίσουν στο 83΄με κεφαλιά του Μιτρέφσκι παίρνοντας τον πολύτιμο ένα βαθμό.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ απώλεσε εκ νέου βαθμούς και ουσιαστικά πλήρωσε την κακή της εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτος εντός έδρας βαθμός για την ΕΝΠ αφού προηγούμενως μετρούσε έξι συνεχόμενες ήττες.

Α΄ ημίχρονο:

Πολύ νωρίς στον αγώνα η ΕΝΠ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα μόλις στο 7΄ ο Ουντόζι μετά από εκπληκτική κεφαλιά νικάει τους πάντες στην άμυνα της ΑΕΛ και γράφει το 1-0. Η ασίστ προήλθε από γέμισμα του Θεοδώρου από τα αριστερά.

Η ΑΕΛ κατάφερε άμεσα όμως να ισοφαρίσει με τον Χουράδο στο 16΄. Ο Αβραάμ γέμισε από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι και ο Γερολέμου με εξαιρετικό τακουνάκι γύρισε στον Χουράδο ο οποίος με διπλή προσπάθεια από κοντά δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Κλέιμαν.

Στο 25΄ η ΕΝΠ βρέθηκε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με τον Βαρέλα να πλασάρει πάνω από τον Βοζίνια, αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΛ απείλησε σε αντεπίθεση με τον Χουράδο όμως το συρτό σουτ του επιθετικού των κυπελλούχων πέρασε λίγο έξω.

Στο 37΄ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Χουράδο μέσα στην περιοχή ο ίδιος εκτέλεσε και κατάφερε να σκοράρει ανατρέποντας τα εις βάρος της δεδομένα.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΛ στο 56΄ η μπάλα όμως κατέληξε έξω.

Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πλησίασαν στην ισοφάριση.Μετά από κόρνερ ο Αμπαρτζουμιάν κέρδισε την κεφαλιά και ο Βοζίνια έστειλε την μπάλα σε νέο κόρνερ.

Ο αγώνας στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετά κακός με λανθασμένες μπαλιές και με αργό τέμπο.

Στο 82΄ οι γηπεδούχοι θα απειλήσουν εκ νέου. Ο Θεοδώρου μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκοψε με ωραία ντρίμπλα, σούταρε  ο Τεσέιρα έβαλε το πόδι και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Οι «Βυσσινοί» με την εκτέλεση κόρνερ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον  Μιτρέφσκι.

Στο 86΄ η ΑΕΛ ζητάει πέναλτι με τον Μαέ για  μαρκάρισμα του Αμπαρτζουμιάν. Ο αμυντικός της ΕΝΠ δεν πήγε στην μπάλα και κακώς δεν δόθηκε το πέναλτι.

Με την συμπλήρωση 90΄ λεπτών οι κυπελλούχοι θα χάσουν διπλή ευκαιρία.  Ο Μαέ σούταρε από διαγώνια δεξιά, ο Κλέιμαν απέκρουσε ασταθώς, ο Αβραάμ κέρδισε εκ νέου το σουτ του όμως σταμάτησε και πάλι ο Κλέιμαν.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Σταρόκιν, Μιτρέφσκι, Α. Κυριακού, Σπόλιαριτς (59' Κουμής), Ριέρα, Ουντότζι (76' Aγκίρι), Βαρέλα, Θεοδώρου, Σκεπάνιακ (67' Ρουσιάς)

AEΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Γκαστανιάγα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Κάρλος (54' Aντωνίου), Γερολέμου (69' Αγκάνοβιτς), Χουράδο (80' Μαέ), Ράσο, Κυριάκου, Γουήλερ

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Ντούσαν Κέρκεζ: «Μπήκαν τέσσερα γκολ, υπήρξαν πολλές ευκαιρίες και έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι για τον κόσμο που το παρακολούθησε. Όταν δεν 'σκοτώσεις' το παιχνίδι είναι δυνατό μετά να δεχθείς γκολ και να χάσεις ακόμα. Δεν ήταν εύκολο στο ξεκίνημα όταν δεχθήκαμε γκολ αλλά οι παίκτες έδειξαν χαρακτήρα και το γύρισαν. Στο πρώτο μέρος πιστεύω ότι ήμασταν πολύ καλοί. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν στο γήπεδο. Χάναμε πολύ εύκολα τη μπάλα, δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη μπάλα. Όμως φτιάξαμε 2-3 ευκαιρίες που έπρεπε να τις τελειώσουμε. Περιμέναμε ότι το Παραλίμνι θα ρισκάρει στο δεύτερο μέρος, είναι μια καλή ομάδα. Στο τέλος δεχθήκαμε ένα γκολ που δεν ξέρω, πρέπει να το δούμε αλλά ήταν δικό μας λάθος»

Σιβιέρο: «Ευχαριστώ τον προπονητή για τα λόγια του. Ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνα για εμάς. Ασφαλώς για τον αγωνιστικό χώρο για την κατάσταση που ήταν, για τις δύσκολες μέρες που πέρασαν. Δεν προετοιμαστήκαμε για τον αγώνα με τον καλύτερο τρόπο. Πρέπει να βρούμε τον τρόπο να κερδίζουμε»