Η Χέρτα διέσυρε με... τεσσάρα την Ουνιόν στο ντέρμπι του Βερολίνου

Σάββατο, 23/5/2020 - 08:53

Πριν από τη διακοπή του πρωταθλήματος, η Χέρτα θύμιζε περισσότερα έναν περιοδεύοντα θίασο, παρά κανονική ομάδα επιπέδου Bundesliga. Όλα αυτά είναι παρελθόν.

Ο Μπρούνο Λαμπαντία με το… μαγικό του ραβδί, έχει μεταμορφώσει την ομάδα του Βερολίνου στην περίοδο της διακοπής και μετά την εκτός έδρας «τριάρα» στη Χόφενχαϊμ, σκόρπισε στο ντέρμπι της πόλης την Ουνιόν με 4-0.

Το σκηνικό θύμισε πολύ το ματς της περασμένης εβδομάδας, καθώς έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βγήκαν μεταμορφωμένοι διαλύοντας σε κάθε σημείο του γηπέδου τη συμπολίτισσα.

Το σκορ άνοιξε ο Ιμπίσεβιτς με κεφαλιά στο 51’ έπειτα από σέντρα «πάρε-βάλε» του Πλάτενχαρντ, ενώ το 2-0 έγινε με τη… σέντρα, καθώς ο Βόσνιος επιθετικός με άψογη πάσα βρήκε τον Λουντεμπάκιο και ο τελευταίος αφού πέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ, έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ.

Στο 61’ ο 20χρονος Βραζιλιάνος, Κούνια, έπειτα από φάση διαρκείας έκανε και το 3-0, με το τελικό σκορ να γράφει ο Μπογιατά με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πλάτενχαρντ στο 77’.