Η Λέστερ έβαλε 9 γκολ στη Σαουθάμπτον

Σάββατο, 26/10/2019 - 09:45

Τι να περιγράψεις και τι να σχολιάσεις σε ένα τέτοιο βράδυ;

Η Σαουθάμπτον «καιγόταν» για τη νίκη για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις, η Λέστερ από την πλευρά της στοχεύει ξεκάθαρα στην 4άδα ένεκα και της αγωνιστικής πτώσης των Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ και Τότεναμ και τελικά η αναμέτρηση το βράδι της Παρασκευής (25/10) μετατράπηκε σε ιστορική για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επικράτησε 9-0 της Σαουθάμπτον στο «St. Mary's» σε ένα ματς που κρίθηκε από το 10', αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την άνευ όρων παράδοση των γηπεδούχων. Συγκεκριμένα, σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Τσίλγουελ άνοιξε το σκορ και μάλιστα, μέσω VAR, ο μπακ της Σαουθάμπτον αποβλήθηκε με απ' ευθείας κόκκινη για ένα βίαιο τάκλιν στον Αγιόζε Πέρεθ.

Εκεί μπήκαν ουσιαστικά οι τίτλοι τέλους, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τη Σαουθάμπτον, καθώς η Λέστερ είχε μεγάλη όρεξη, παρά την καταρρακτώδη βροχή.

Το πάρτι, λοιπόν, άρχισε στο 17' με τον Τίλεμανς να κάνει το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Αγιόζε Πέρεθ πέτυχε το πρώτο του γκολ για το 3-0. Θα περίμενε κανείς ότι με αυτό το σκορ η Λέστερ θα πατούσε φρένο, αλλά κάθε άλλο, αφού μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ισπανός επιθετικός έκανε το 4-0 ενώ ο Βάρντι που δεν γινόταν να λείπει από το φεστιβάλ τερμάτων, ολοκλήρωσε το 5-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Ο πρώην επιθετικός της Νιούκαστλ έκανε στο 57' το 6-0 και ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Βάρντι έκανε το 7-0. Στο πάρτι μπήκε και ο Μάντισον που με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 85' έκανε το 8-0, ενώ με πέναλτι στο 93' ο Βάρντι ολοκλήρωσε το χατ-τρικ.

Η… τελειότερη απόδραση όλων των εποχών
Το τελικό 0-9 πέρασε στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, ως η μεγαλύτερη νίκη φιλοξενούμενης ομάδας στις επαγγελματικές κατηγορίες του Νησιού.

Ποτέ ξανά κατά το παρελθόν δεν υπήρξε… φιλοξενούμενη ομάδα που ταπείνωσε με τέτοιον τρόπο τους γηπεδούχους! Και δεν μιλάμε για 30-40… χρονάκια ιστορίας, αλλά για 131!

Η Λέστερ, λοιπόν, κατέγραψε στις 25/10/2019 την μεγαλύτερη νίκη αγγλικής ομάδας σε εκτός έδρας παιχνίδι στην 131χρονη ιστορία της Football League. Ζούμε μεγάλες στιγμές…

Όσον αφορά την έκταση του σκορ, ισοφάρισε την αντίστοιχη επίδοση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ως γηπεδούχος είχε νικήσει το 1995 την Ίπσουιτς επίσης με 9-0, σκορ που παραμένει έως και σήμερα το μεγαλύτερο σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ.