Η Λίβερπουλ «καρδιοχτύπησε» όμως στο τέλος πήρε την νίκη

Σάββατο, 17/8/2019 - 19:13

Η Λίβερπουλ δεν εντυπωσίασε, ωστόσο κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το ''St. Mary's Stadium" (1-2 την Σαουθάμπτον) και πάει με... άλλο αέρα στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν με την Άρσεναλ.

Στο πρώτο μέρος στο '' St. Mary's Stadium" η Λίβερπουλ φάνηκε κουρασμένη μετά το σούπερ καπ με την Τσέλσι και ήταν εμφανώς κατώτερη από την γηπεδούχο Σαουθάμπτον, ωστόσο δεν το πλήρωσε και αντιθέτος προηγήθηκε στο 45'.

Ο Σαντιό Μανέ παρά το ότι δεν είχε φανεί στην αναμέτρηση με μία βολίδα έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους», που πήγαν ανέλπιστα με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Λίβερπουλ, Ρομπέρτο Φιρμίνο, στο 71ο λεπτό με υπέροχη προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το παιχνίδι ωστόσο στα τελευταία λεπτά έγινε... ροντέο αφού, ο Ντάνι Ινγκς μείωσε για τους γηπεδούχους στο 83' μετά από τραγικό λάθος του Άντριαν που «θύμισε» Κάριους. Η Λίβερπουλ άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων, έφυγε με το διπλό από το Σαουθάμπτον και περιμένει την Άρσεναλ την επόμενη εβδομάδα στο «Anfield».