Η μεταμόρφωση του δεύτερου ημιχρόνου δεν ήταν αρκετή (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 24/9/2020 - 23:23

Όλα κακά, στραβά κι ανάποδα για την Ανόρθωση που αποχαιρετάει την Ευρώπη.

Η ομάδα της Αμμοχώστου γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Βασιλεία στην Ελβετία, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League και αποκλείστηκε πληρώνοντας τα δικά της λάθη.

Στο πρώτο μέρος δεν εμφανίστηκε ποτέ και αυτό της στοίχισε και την... εμπόδισε στη μεγάλη προσπάθεια του δευτέρου μέρους. Το ένα λάθος μετά το άλλο έφεραν τους Ελβετούς να προηγούνται με τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε η Ανόρθωση ήταν να μειώσει στο φινάλε του 45λεπτου με τον Βργκοτς.

Μετά την ανάπαυλα και παρά το γεγονός ότι δεν ξεκίνησε καλά αφού αποβλήθηκε ο Οκριασβίλι, οι παίκτες της «Κυρίας» έβγαλαν ψυχικά αποθέματα και το πάλεψαν μέχρι τέλους. Ο Κβιλιτάια από την άσπρη βούλα έδωσε ελπίδες μειώνοντας εκ νέου, ωστόσο η μεγάλη προσπάθεια δεν ήταν αρκετή και μοιραία ήρθε η ήττα και ο αποκλεισμός.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια καλείται να δει τα... τραγικά λάθη του πρώτου μέρους που έπαιξαν ουσιαστικά καθοριστικό ρόλο και να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας ενόψει πρωταθλήματος, εκεί όπου ρίχνει πλέον το βάρος της η Ανόρθωση.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Με το «καλησπέρα» του αγώνα η Βασιλεία άνοιξε το σκορ, με γκολ στο 3ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ και αδράνεια της άμυνας η μπάλα δεν έφυγε από την περιοχή της Ανόρθωσης και ο Βίντμερ με δυνατό γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Στο 8' η Ανόρθωση πήγε να γίνει απειλητική με διπλή φάση, με τον Μαργκάσα αρχικά να σεντράρει στην περιοχή, εκεί όπου ο Αρτυματάς έπιασε το κεφάλι, ωστόσο η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ο ίδιος παίκτης πήρε ξανά την κεφαλιά, χτύπησε όμως στο έδαφος πρώτα και μάζεψε ο τερματοφύλακας της Βασιλείας.

Τέσσερα λεπτά όμως, οι Ελβετοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Λάθος διώξιμο του Μαργκάσα, ο Κάμπος μάζεψε και με δυνατό σουτ κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Λόρια, κάνοντας το 2-0.

2

Στο 21ο λεπτό η Βασιλεία έκανε τρία τα τέρματα της, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερα τα πράγματα για την Ανόρθωση. Τραγικό λάθος του Λόρια που δεν συγκράτησε το σουτ του Παντούλα, η μπάλα κόντραρε στον Αμπαρτζουμιάν και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0.

Από 'κει και πέρα, οι Ελβετοί έριξαν τους ρυθμούς, οι της «Κυρίας» κράτησαν περισσότερο μπάλα, ωστόσο δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί.

Αυτό έγινε στο φινάλε του ημιχρόνου, με την Ανόρθωση να βρίσκει γκολ. Στο 45' και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σίλντενφελντ κατέβασε και ο Βργκοτς που ήταν εκεί έκανε το δυνατό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και μειώνοντας σε 3-1.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, στο 50ο λεπτό, η Ανόρθωση έμεινε με δέκα παίκτες. Ο κιτρινισμένος Οκριασβίλι έκανε θέατρο στην περιοχή για να εκμαιεύσει πέναλτι και αυτό του κόστισε την αποβολή.

Στο 66' και κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Ντορ Μίχα με το που πέρασε στο παιχνίδι κέρδισε πέναλτι. Ο Κβιλιτάια ήταν εύστοχος και η «Κυρία» μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα.

1

Έξι λεπτά μετά η Ανόρθωση «άγγιξε» την ισοφάριση, με τον Χριστοφή ταχύτατα να φεύγει από τα δεξιά και να μπαίνει περιοχή, τον πρόλαβαν σε κόρνερ οι αμυντικοί προτού προλάβει να δώσει στον αμαρκάριστο Κβιλιτάια.

Στη συνέχεια, παρά τη διάθεση που έδειξαν οι παίκτες της «Κυρίας», δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί και ο χρόνος κυλούσε εναντίων της.

Στο 90ο λεπτό, η Βασιλεία έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ομπερλίν να αστοχεί μπροστά στο κενό τέρμα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, η Ανόρθωση έφτασε κοντά στην ισοφάριση, το σουτ του Κιβιλιτάια όμως αποκρούστηκε δύσκολα από τον Νίκολιτς και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.

Βασιλεία (Μαρσέλ Κόλερ): Νίκολιτς, Φαν Βόλφσβινκελ, Κόμερτ, Βίντμερ, Αλντερέτε, Κάμπο, Μπουλουλού (60' Φον Μος), Στόκερ (77' Ομπερλίν), Καμπράλ, Φράι, Παντούλα

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν (78' Γκαλίτσιος), Κορέια (46' Χριστοφή), Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (62' Μίχα), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια