Η Μπαρσελόνα «στραβοπάτησε» στο τοπικό ντέρμπι με την Εσπανιόλ

Κυριακή, 5/1/2020 - 00:02

Η Μπαρσελόνα κατάφερε να φέρει... τούμπα το εις βάρος της 1-0 του ημιχρόνου αλλά η Εσπανιόλ αποδείχθηκε... επτάψυχη και με γκολ του Γου Λέι στο φινάλε, «τσίμπησε» το βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Το πρώτο ημίχρονο δεν κύλησε για την Μπαρτσελόνα, όπως θα το ήθελε αφού δεν τους έβγαινε τίποτα επιθετικά. Και σαν να μην έφθανε αυτό είδαν τον Νταβίντ Λόπες να δίνει προβάδισμα στην Εσπανιόλ, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο.

Οι παίκτες του Βαλβέρδε, όμως, δεν μάσησαν και μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη, γυρνώντας το σκορ σε ένα δεκάλεπτο, έχοντας τους Σουάρες και Βιδάλ για σκόρερ. Δεν πρόσεξαν, όμως, και «πλήρωσαν» την αποβολή του Ντε Γιονγκ, με τον Γου Λέι να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα της ομάδας του και με διαγώνιο σουτ να διαμορφώνει το τελικό 2-2.