Η Μπουρκίνα Φάσο «λύγισε» την Γκαμπόν στα πέναλτι και πέρασε στα προημιτελικά

Κυριακή, 23/1/2022 - 21:05

Η Μπουρκίνα Φάσο είναι η πρώτη ομάδα που «έκλεισε θέση» για την προημιτελική φάση του φετινού Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, επικρατώντας της Γκαμπόν με 7-6 στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Ισόπαλες 1-1 οι δύο ομάδες στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, με την Γκαμπόν να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο από το 67ο λεπτό.

Παρά το γεγονός ότι η Γκαμπόν ήταν εκείνη που μπήκε δυνατότερα στο παιχνίδι, η Μπουρκίνα Φάσο έφτασε «μια ανάσα» από το να προηγηθεί στο 18', με τον Μπερτράντ Τραορέ να στέλνει στο δοκάρι πέναλτι που κέρδισε ο Καμπορέ από τον Ομπισά.

Τελικά, αυτό που δεν κατάφερε ο επιθετικός της Άστον Βίλα στο 18', το πέτυχε δέκα λεπτά, όταν μετά από άψογη αντεπίθεση της ομάδας του νίκησε τον γκολκίπερ, «γράφοντας» το 1-0. Στη συνέχεια η Γκαμπόν πίεσε και σκόραρε στο 42', με τον Μπουπεντζά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ να ακυρώνεται από τον VAR για οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γκαμπόν συνέχισε να επιτίθεται ψάχνοντας την ισοφάριση, όμως έμεινε με δέκα παίκτες στο 67' λόγω αποβολής του Ομπισά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πολύ ανοιχτό το παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν μέχρι το τέλος του, με την Γκαμπόν να αφήνει ανοιχτούς χώρους στην άμυνά και την Μπουρκίνα Φάσο να σπαταλάει ευκαιρίες για το 2-0. Τελικά, η Γκαμπόν κατάφερε να ισοφαρίσει, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Εκουελέ Μανγκά.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, με την εικόνα να μην αλλάζει και την Γκαμπόν να αντέχει στην πίεση των αντιπάλων της, καταφέρνοντας να πάει το ματς μέχρι την διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, η Μπουρκίνα Φάσο ήταν εκείνη που πανηγύρισε, επικρατώντας 7-6 και πανηγυρίζοντας τη μεγάλη πρόκριση.

Από... κυπριακής πλευράς, ο Άρης είχε από ένα ποδοσφαιριστή στις δύο ομάδες. Ο Μουσουντά αγωνίστηκε βασικός και αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για τη Γκαμπόν, ενώ ο Γιαγκό αγωνίστηκε και τα 120 λεπτά της αναμέτρησης, ενώ εκτέλεσε το πέμπτο πέναλτι της Μπουρκίνα Φάσο.