Ιαπωνία - Σενεγάλη 2-2

Κυριακή, 24/6/2018 - 19:52

Η Ιαπωνία έμεινε στο 2-2 με τη Σενεγάλη για τη δεύτερη αγωνιστική του 8ου ομίλου και έτσι οι δύο ομάδες έφτασαν τους 4 βαθμους στον όμιλο μια αγωνιστική πριν το τέλος των ομίλων. Και οι δύο χώρες έχουν στραμένο το βλέμα στο επόμενο παιχνίδι μεταξύ της Πολωνίας και της Κολομβίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς να διεκδικεί δάφνες ποιότητας, όμως στο 11ο λεπτό ο Καβασίμα σε μια ασταθή παρέμβαση έστειλε την μπάλα στον Μανέ ο οποίος έκανε το 1-0 για τη Σενεγάλη. Μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου στο παιχνίδι δεν άλλαξε κάτι στο ρυθμό του αγώνα παρά το 1-0 του Μανέ. Στο 34 μετά από προσπάθεια από τα αριστερά ο Ινούι με ωραίο σουτ έκανε το 1-1 νικώντας την άμυνα της Σενεγάλης. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες για γκολ. Στο 60 ο Οσάκο ξεπετάχτηκε στην μεγάλη περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα της Σενεγάλης. Στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βάγκε ξεχάστηκε στην αντίπαλη άμυνα και κατάφερε να κάνει το 2-1 για τους Σενεγαλέζους. Η απάντηση για την Ιαπωνία ήρθε 7 λεπτά αργότερα με τον Ινούι να δίνει την ασιστ στον Χόντα ο οποίος έκανε το 2-2 για τη χώρα της Ασίας. Έτσι μετά το 2-2 οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία.

Εντεκάδες

Ιαπωνία: Καβασίμα, Γιοσίντα, Ναγκαμότο, Σακάι, Σόχι, Χασέμπε, Ινούι (Ουσάμι 87’), Καγκάβα (Χόντα 72’), Χαραγκούσι (Οκαζάκι 75’), Σιμπασάκι, Οσάκο

Σενεγάλη: Ντιαγέ Κ., Κουλιμπαλί, Σανέ, Σαμπάλι, Βαγκέ, Ντιαγέ Α. (Κουαγιατέ 65’), Γκεγέ, Ντιαγέ Μ. (Ντόι 81’), Νιάνγκ (Ντιούφ 86’), Μανέ, Σαρ