Ιδανικό αντίο στο σπίτι της για τους «πετεινούς»

Κυριακή, 14/5/2017 - 20:43

Μετά από 118 χρόνια ιστορίας το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» έκλεισε τις πύλες του με την Τότεναμ να κερδίζει με 2-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι στον δικό της ναό.

Βάφτισαν τη συγκεκριμένη αναμέτρηση «The Finale». Το ρέκβιεμ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» μετά από 118 χρόνια ιστορίας ήταν γλυκόπικρο. Ναι, μεν η τελευταία γεύση που έμεινε στο στόμα ήταν η νίκη με 2-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν η Τότεναμ έφτασε στη βρύση, όμως νερό δεν ήπιε.

Η ιστορία θα γράψει ότι τα «σπιρούνια» στις δύο τελευταίες σεζόν συγκέντρωσαν αθροιστικά 147 βαθμούς (10 περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα), όμως δεν κατάφεραν να σηκώσουν το πολυπόθητο τρόπαιο.

Στις εξέδρες ήταν όλες οι παλιές δόξες της Τότεναμ που είδαν την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο να έχει από το ξεκίνημα το μεγαλύτερο κίνητρο και να στριμώχνει στα σχοινιά την εναλλακτική ενδεκάδα των «κόκκινων διαβόλων». Είχαν περάσει μόλις 6 λεπτά όταν ο Γουανιάμα πήρε στον αέρα όλη την άμυνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Μαρσιάλ σε δύο περιπτώσεις έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση (16’, 18’), όμως τη μεγάλη στιγμή την είχε πάλι η Τότεναμ με τον Κέιν να σημαδεύει το δοκάρι (22’) ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν.

Ωστόσο, ο Άγγλος επιθετικός πήρε το αίμα του πίσω στην επανάληψη. Οι ίδιοι πρωταγωνιστές συνεργάστηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (49’) και ο Κέιν με ψύχραιμο τελείωμα πέτυχε το πρώτο του γκολ απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το 2-0.

Το λογικό χαλάρωμα των «σπιρουνιών» έφερε το 2-1, όμως τίποτα περισσότερο. Ο Ρούνεϊ πέτυχε το πρώτο εκτός έδρας γκολ των «κόκκινων διαβόλων» απέναντι σε ομάδα του Top-6 μετά από 864 ημέρες (71’, 2-1), όμως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.

Το τελευταίο αντίο στον ναό της Τότεναμ ήρθε με μία σημαντική νίκη, αλλά όχι με τίτλο. Κάτι που η φετινή Τότεναμ ίσως και να άξιζε με βάση το ποδόσφαιρο που έπαιξε σε όλη τη σεζόν