Φοβερός Εθνικός «διέλυσε» με 5-0 την πρωτοπόρο Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/2/2020 - 17:47

Ένας εκπληκτικός Εθνικός «διέλυσε» με 5-0 την Ανόρθωση και πήρε μια σπουδαία νίκη στο «Δασάκι».

Η «Κυρία» ήταν τραγική στον αγωνιστικό χώρο και δέχθηκε μια βαριά ήττα από τον Εθνικό. Πολλά τα λάθη από τους παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια τα όποια πλήρωσαν στις πλείστες περιπτώσεις και έτσι ήρθε αυτό το μεγάλο σκορ. Η ομάδα της Άχνας είχε μια εξαιρετική απόδοση και δικαίως πανηγύρισε μια από τις σπουδαιότερες νίκες στην ιστορία της.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Κουντόμπιακ (πεν. 27'), Κονέ (41'),  (44', 57) και Κοστόφσκι (84').

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Α' ημίχρονο

Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο 11' από πλευράς Εθνικού, με τον Χαραλάμπους να κάνει μακρινό σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Στο 27ο λεπτό ο Κονέ μπήκε περιοχή και ανατράπηκε από τον Σίλντενφελντ, με τον Κροάτη Πετζίν Τίχομιρ να δίνει πέναλτι. Στην εκτέλεση ο Κουντόμπιακ, ο οποίος ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0.

Στο 35' ο Κονέ και πάλι μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, το πλασέ του όμως ήταν άστοχο και χάθηκε η ευκαιρία.

Η πρώτη τελική της Ανόρθωσης ήρθε στο 38ο λεπτό με τον Οκριασβίλι να κάνει το μακρινό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπογκαντίνοφ.

Στο 41ο λεπτό ο Εθνικός πέτυχε και 2ο γκολ. Μετά από κόρνερ της Ανόρθωσης, ο Κονέ βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση με τον Νταουσβίλι, τον πέρασε και με ιδανικό πλασέ έκανε το 2-0.

Τρία λεπτά μετά η ομάδα της Άχνας έκανε το 3-0. Νέο λάθος στην άμυνα, με τον Ηλία να το εκμεταλλεύεται και με σουτ εντός περιοχής πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας του.

Β' ημίχρονο

Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους η Ανόρθωση είχε ευκαιρία, με τον Κατσαράβα να πιάνει το σουτ στον αέρα εντός περιοχής, το τελείωμα του όμως ήταν άστοχο.

Στο 50' ο Χαραλάμπους δοκίμασε μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Εφτά λεπτά μετά, ο Εθνικός πέτυχε και τέταρτο γκολ. Λάθος γύρισμα του Ράγιος, ο Ηλία το εκμεταλλεύτηκε, πέρασε τον Λόρια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

Στα υπόλοιπα λεπτά η Ανόρθωση δεν μπόρεσε καν να δημιουργήσει ευκαιρίες και παρέδωσε τα όπλα. Στο 84ο λεπτό ο Εθνικός έκανε 5 τα τέρματα του, με τον Κοστόφσκι από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Εθνικός (Ντίαν Κλάφουριτς): Μπογκατίνοφ, Μιγκελίτο, M. Ηλία (60' Κοστόφσκι), Χαραλάμπους, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Κουντόμπιακ, Κυπριανού (75' Φοινίρης), Χριστοφή (70' Ι. Μαρκόσκι), Κορέα, Κονέ

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, K. Ηλία, Μ. Μαρκόσκι, Κουσιάππας, Παπαγεωργίου, Ιωάννου