Ήρθε από τον πάγκο και έδωσε την πρόκριση στη Λίβερπουλ ο Φιρμίνο

Πέμπτη, 19/12/2019 - 00:37

Σπουδαίος ημιτελικός έγινε στη Ντόχα του Κατάρ ανάμεσα σε Μοντερέι και Λίβερπουλ. Η ομάδα από το Μεξικό αποδείχθηκε σκληρό... καρύδι απέναντι στους αστέρες του Γιούργκεν Κλοπ, που τελικά λυτρώθηκαν με γκολ του Φιρμίνο στις καθυστερήσεις (2-1). Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων που θα γίνει το Σάββατο (21/12, 19.30), οι "ρεντς" θα συναντήσουν τη Φλαμένγκο του Ζόρζε Ζεζούς.

Η Λίβερπουλ ήταν συνολικά ανώτερη από τη Μοντερέι, αλλά οι Μεξικάνοι είχαν κι εκείνοι σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν παραπάνω από μία φορά. Ειδικά με τον Κολομβιανό επιθετικό Παβόν, που απείλησε ουκ ολίγες φορές τον Άλισον Μπέκερ. Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ στο 12' με σουτ του Κεϊτά μέσα από την περιοχή, έπειτα από φοβερή ασίστ του Σαλάχ.

Η απάντηση της Μοντερέι ήρθε μόλις δύο λεπτά αργότερα. Ο Φούνες Μόρι πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Άλισον και από κοντά με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα από το Μεξικό είχε περισσότερες τελικές (5-3), παρά τη μεγάλη διαφορά στο ποσοστό κατοχής μπάλας της Λίβερπουλ (37% - 63%).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ καρδιοχτύπησε ξανά, με Παβόν και Φούνες Μόρι να βάζουν δύσκολα στην κάτοχο του Champions League. Ο Κλοπ έριξε στο ματς και Μανέ και Αλεξάντερ-Άρνολντ και Φιρμίνο, στην προσπάθειά του να πάρει το ματς και να περάσει στον τελικό. Τελικά, αυτός που έδωσε τη λύση ήταν ο Φιρμίνο.

Μπήκε στο 85' και στο 91' σκόραρε με πλασέ στην κίνηση από κοντά, έπειτα από γύρισμα του Αλεξάντερ-Άρνολντ από δεξιά.