Ισοπαλία για χρήσιμα συμπεράσματα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 2/8/2020 - 20:50

Στην ισοπαλία 1-1 έμειναν Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ σε φιλική αναμέτρηση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Χωρίς τις πολλές φάσεις το φιλικό παιχνίδι, αφού οι δύο ομάδες βρίσκονται ακόμη σε περίοδο προετοιμασίας και αυτό φάνηκε στο γήπεδο. Τιμούρ Κετσπάγια και Μαρίνος Ουζουνίδης είδαν την αγωνιστική κατάσταση των ποδοσφαιριστών τους και έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα, γνωρίζοντας πλέον τους τομείς που χρήζουν βελτίωση οι ομάδες του.

Το σκορ άνοιξαν οι «γαλαζοκίτρινοι», με το νεοαποκτηθέντα Λουντέμο να βρίσκει ξανά δίχτυα, με κοντινό πλασέ στο 27ο λεπτό. Άμεση ήταν η απάντηση της «Κυρίας», αφού τρία λεπτά μετά, ο Οκριασβίλι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τράβηγμα του Μιχαίλοβιτς.

Τα στιγμιότυπα του φιλικού

Α' ημίχρονο

Στο 13ο λεπτό η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα και ήταν από πλευράς Ανόρθωσης, με το Γκαλίτσιο να δοκιμάζει διαγώνιο σουτ και να σημαδεύει το δοκάρι.

Εφτά λεπτά μετά, ο Χριστοφή έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής, έπεσε όμως και μάζεψε ο Σίλβα.

Στο 27' ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Εφραίμ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μερκής έπιασε ένα εντυπωσιακό γυριστό, με τον Λόρια να αποκρούει και ο Λουντέμο από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά κράτησε το προβάδισμα των «γαλαζοκιτρίνων», αφού στο 30ο λεπτό ο Μιχαίλοβιτς κράτησε τον Οκριασβίλι εντός περιοχής και ο ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης που το κέρδισε το εκτέλεσε, ήταν εύστοχος και έφερε το ματς στα ίσα.

Β' ημίχρονο

Στο 55' η πρώτη φάση του δευτέρου μέρος, με τον Οκριασβίλι να πιάνει ένα δυνατό σουτ και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 61ο λεπτό ο Κορέϊα λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ, αφού με τη σέντρα του Ιωάννου στην περιοχή, στην προσπάθεια του να διώξει η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα, με τον Λόρια να αποκρούει, τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο και να φεύγει σε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Οκριασβίλι δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 86' η επόμενη φάση, με τον Γαβριήλ να πιάνει ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Λόρια και να απομακρύνεται.

Οι επιλογές των δύο ομάδων:

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (59′ Πηλέας), Σελίν (59′ Νταουσβίλι), Σίλντενφελντ, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Κ. Αρτυματάς (70′ Π. Αρτυματάς), Μαργκάσα (59′ Κορέα), Χριστοφή (77′ Καφατάρης), Οκριασβίλι (70′ Γεωργαλλίδης), Κατσαράβα.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα (80′ Τσιλιγγίρης), Σάντος, Εφραίμ (62′ Χάνι), Λουντέμο, Τάαμαρι (70′ Γιάκολις), Ζαχίντ (46′ Σατσιάς), Κλωναρίδης (62′ Κούτσακος), Μερκής (70′ Σιέλης), Γένσεν (81′ Γαβριήλ), Ιωάννου, Μιχαϊλοβιτς (75′ Αποστολάκης).