Ισόπαλο το ντέρμπι με... «πράσινο» προβάδισμα ενόψει ρεβάνς (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 24/2/2021 - 20:21

Ισοπαλία και όλα ανοικτά!

ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο 1-1 στο ΓΣΠ, στην πρώτη αναμέτρηση για τα προημιτελικά του κυπέλλου, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει ρεβάνς.

Οι δύο «αιώνιοι» είχαν τις δικές τους ευκαιρίες, σε ένα ντέρμπι που είχε γενικά λιγοστές φάσεις, όμως αμφότερες κατάφεραν να σκοράρουν από ένα γκολ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 51' με τον Κλωναρίδη, ωστόσο οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα με τον Τιάγκο τέσσερα λεπτά μετά.

Από 'κει και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ, αποτέλεσμα το οποίο δίνει ένα μικρό προβάδισμα στο σύνολο του Χένινγκ Μπεργκ.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη στις 10 Μαρτίου (16:30) στο ΓΣΠ.

Επόμενη υποχρέωση για τον ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Κυριακή (28/2, 18:30) με τον Εθνικό στο ΓΣΠ, στην πρεμιέρα των play-off του δεύτερου γκρουπ.

Από την άλλη η Ομόνοια φιλοξενείται την ίδια μέρα (28/2, 16:00) στο «Μακάρειο» από τον Ολυμπιακό για την πρώτη εξάδα.

Τα στιγμιότυπα του ντέρμπι

Στο 10' η πρώτη τελική του ματς, με τον Γκόμεθ να δοκιμάζει το πλασέ από το ύψος της περιοχής και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

Ένα λεπτό μετά, ο Κούσουλος έπιασε ένα συρτό μακρινό σουτ και ο Ουζόχο μάζεψε εύκολα.

Στην τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου, στο 44ο λεπτό, ο Τιάγκο επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, στο 51ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ζαχίντ έδωσε ωραία δεξιά στον Εντονγκαλά που πρόλαβε την έξοδο του Φαμπιάνο και γύρισε στην περιοχή, ο Λούφτνερ όμως δεν έδιωξε σωστά και ο Κλωναρίδης σε κενή εστία πλάσαρε για το 1-0.

1

Άμεση η απάντηση της Ομόνοιας που έφερε το ματς στα ίσα τέσσερα λεπτά μετά. Ο Λέτσιακς γύρισε στην περιοχή για τον Τζιωνή, αυτός έκανε το πλασέ και ο Ουζόχο απέκρουσε, με τον Τιάγκο στην επαναφορά και από κοντά να σκοράρει για το 1-1.

2

Στο 67' ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ζαχίντ να εκτελεί το φάουλ και τον Γκάρνερ να πιάνει την κεφαλιά, ωστόσο ο Φαμπιάνο απέκρουσε δύσκολα και απομάκρυνε.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Λέτσιακς γύρισε στο ύψος της περιοχής για τον Λοΐζου, ο οποίος από καλή θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Σαβάλα, Λουντεμό (84′ Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (58′ Κατσαντώνης), Εντονγκαλά, Γκάρνερ (84′ Μπεν Σαχάρ).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν (46′ Λανγκ), Λούφτνερ, Λέτσιακς, Λοΐζου, Κούσουλος, Γκόμεθ (46′ Γκόμες), Τιάγκο, Ασάντε (46′ Τζιωνής), Τσέποβιτς (46′ Ντούρις).