«Ισοπέδωσε» την Ανόρθωση και πήρε επιβλητική νίκη η ΑΕΚ

Κυριακή, 2/10/2022 - 11:45

Η ΑΕΚ επικράτησε εχθές (02/10) με 2-0 εναντίον της Ανόρθωσης, στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πραγματοποιώντας την καλύτερη της εμφάνιση, μέχρι τώρα στο φετινό πρωτάθλημα, πανηγύρισε μεγάλη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο αν και η «Κυρία» μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε φάσεις δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει, με τους Λαρνακείς να ισορροπούν το ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο και να πετυχαίνουν 2 γκολ.

Στο 14' ο Γκιούρτσο άνοιξε το σκορ, με ένα πολύ δυνατό σουτ, μακριά από την μεγάλη περιοχή και ο Τρισκόφσκι στο 45+1' το διπλασίασε, από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν την μείωση του σκορ, όμως η ομάδα του Όλτρα ήταν πολύ καλά οργανωμένη αμυντικά και έκανε καλή διαχείριση του αγώνα.

Έτσι στο 81΄ θα είναι πάλι αυτή, που θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν, ενώ λίγο πριν την εκπνοή του ματς, ο Χριστοφή ξανά με αυτογκόλ θα διαμορφώσει το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν αποτελεσματικοί και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες, που τους δόθηκαν, στοιχείο που έλειπε από την ομάδα της Αμμοχώστου, πραγματοποιώντας εμφάνιση ανάλογη των ευρωπαϊκών της επιδόσεων.

Η ΑΕΚ φάνηκε να έχει γεμίσει... μπαταρίες, αξιοποιώντας την διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων, εφόσον παρουσιάστηκε με φρεσκάδα και ενέργεια, καταφέρνοντας μάλιστα να πετύχει όσα γκολ, δεν κατάφερε να σκοράρει στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.

Η νίκη αυτή προσφέρει τόσο βαθμολογικό, όσο και ψυχολογικό κέρδος στην ομάδα της Λάρνακας, η οποία έχει δύσκολο πρόγραμμα μπροστά της, καθώς την Πέμπτη (06/10) αντιμετωπίζει την Φενέρμπαχτσε, για τους ομίλους του Europa League και την Κυριακή (09/10) θα κοντραριστεί με τον φορμαρισμένο Άρης, στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.