Ήττα και αποκλεισμός για Κεραυνό

Τετάρτη, 29/9/2021 - 20:01

Δεν τα κατάφερε ο Κεραυνός κόντρα στην Πόρτο, χάνοντας με 70-58. Κορυφαίος παίκτης του Κεραυνού ήταν ο Ραζής με 11 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ήταν πίσω στο σκορ αρχικά, που στο 5’ , με τρεις επιτυχημένες βολές του Λάντις η Πόρτο προηγήθηκε με 10-2. Στο 6’ ο Κεραυνός μείωσε σε 10-9 και το δεκάλεπτο έληξε με το προβάδισμα να έχει η Πόρτο με 20-16.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός ισοφάρισε στο 12’, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει προβάδισμα, με την Πόρτο να διατηρεί το προβάδισμά της (26-23 στο 17’). Ο Ραζής με τρίποντο 16 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου και ισοφάρισε σε 28-28, όμως οι Πορτογάλοι απάντησαν και με τρίποντο του Κλοφ στο τελευταίο δευτερόλεπτο πήραν εκ νέου προβάδισμα με 31-28.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Πόρτο διατηρούσε το προβάδισμα της, όμως οι Στροβολιώτες με βολές του Μπερνς στο 28’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (41-41). Οι Πορτογάλοι 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου έφτασαν στο +7 (48-41) ενώ στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Ραζής μείωσε σε 48-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε και η Πόρτο έφτασε στο +10 στο 35’ (58-48). Η διαφορά έφτασε το +12 με τρίποντο του Λάντις στο 39’ (58-70) το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του αγώνα. Έτσι ο Κεραυνός αποκλείστηκε από τον 2ο προκριματικό γύρο του FIBA Europe Cup.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 31-28, 48-43, 70-58