Ήττα με τριάρα για Γιούβε, έγραψε ιστορία ο Ιμόμπιλε

Τα βλέμματα ήταν στραμμένα πάνω του. Και ο Τσίρο Ιμόμπιλε δεν τους χάλασε χατίρι.
Μπορεί η Λάτσιο να ηττήθηκε 3-1 από τη Νάπολι, αλλά ο ίδιος σκόραρε στο 22’ της αναμέτρησης και έφτασε τα 36 τέρματα τη φετινή σεζόν, παίρνοντας το χρυσό παπούτσι και ισοφαρίζοντας παράλληλα το ρεκόρ σκοραρίσματος στη Serie A, που κατείχε ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν με τη φανέλα της Νάπολι από τη σεζόν 2015-16.

Οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν στο 9’ με τον Φαμπιάν, πήραν εκ νέου το προβάδισμα με πέναλτι του Ινσίνιε στο 54’ και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο 90’ με τον Πολιτάνο.

Φινάλε με ήττα για Γιούβε

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η πρωταθλήτρια Γιουβέντους, που ηττήθηκε 3-1 από τη Ρόμα στο Τορίνο. Οι «μπιανκονέρι» προηγήθηκαν στο 5’ με κοντινή προβολή του Ιγκουαΐν, με τους «τζιαλορόσι» να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν στο 23’ με τον Κάλινιτς. Μάλιστα, ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου έφτασαν στην ανατροπή με πέναλτι του Περότι, το οποίο κέρδισε ο Καλαφιόρι σε ανατροπή από τον Ντανίλο. Ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 52’, έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στη Ρόμα, που έφτασε στην τελική επικράτηση και τερμάτισε στην 5η θέση.

Η Ίντερ έσπασε το αήττητο της Αταλάντα

Τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας κατέλαβε η Ίντερ, που πέρασε από το Μπέργκαμο, νικώντας 2-0 την Αταλάντα. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από 17 αγώνες για τους «μπεργκαμάσκι», που τερμάτισαν στην τρίτη, μπροστά από τη Λάτσιο. Μόλις στο 1’, η Ίντερ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Αμπρόζιο και στο 20’ διπλασίασε τα τέρματά της με εξαιρετικό σουτ του Γιανγκ. Στο μεσοδιάστημα, η Αταλάντα «έχασε» τον τερματοφύλακα, Γκολίνι, ο οποίος τραυματίστηκε και εκφράζονται φόβοι ότι μπορεί να χάσει τον προημιτελικό του Champions League με την Παρί Σεν Ζερμέν (12/8). Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες κατέβασαν στροφές και το 2-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

«Καθάρισε» σε ένα δίλεπτο η Μίλαν

Στη θέση του οδηγού μπήκε από νωρίς η Μίλαν, πουν πήρε προβάδισμα με το αυτογκόλ του Κλαβάν στο 11’. Οι «ροσονέρι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 44’ έχασαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Κράγκνο να πιάνει το πέναλτι του Ιμπραήμοβιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισαν» το ματς, με τον Σουηδό να σκοράρει στο 55’ και δύο λεπτά αργότερα τον Καστιγέχο να κάνει το τελικό 3-0 για τη Μίλαν, που τερμάτισε στην 6η θέση και επιστρέφει στην Ευρώπη.

Και τώρα… Ευρώπη

Πλέον Γιουβέντους, Νάπολι και Αταλάντα στρέφονται στις υποχρεώσεις τους στο Champions League (στους «16» με Λιόν και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα οι δύο πρώτες, στους «8» με την Παρί Σεν Ζερμέν η Αταλάντα), ενώ η Ίντερ και η Ρόμα έχουν τους νοκ άουτ αγώνες για τους «16» του Europa League με Χετάφε και Σεβίλλη αντίστοιχα.

Αναλυτικά η 38η αγωνιστική:

Σάββατο 1/8

Μπρέσια-Σαμπντόρια 1-1
(49’ πεν. Τορεγκρόσα - 41’ Λερίς)

Γιουβέντους-Ρόμα 1-3
(5’ Ιγκουαΐν - 23’ Κάλινιτς, 44’ πεν., 52’ Περότι)

Νάπολι-Λάτσιο 3-1
(9’ Φαμπιάν, 54’ πεν. Ινσίνιε, 90’ Πολιτάνο - 22’ Ιμόμπιλε)

Αταλάντα-Ίντερ 0-2
(1’ Αμπρόζιο, 20’ Γιανγκ)

Μίλαν-Κάλιαρι 3-0
(11’ αυτ. Κλαβάν, 55’ Ιμπραήμοβιτς, 57’ Καστιγέχο)

Κυριακή 2/8
Σπαλ-Φιορεντίνα (19:00)
Λέτσε-Πάρμα (21:45)
Σασουόλο-Ουντινέζε
Μπολόνια-Τορίνο
Τζένοα-Βερόνα

Πήρε το Κύπελλο και πάει Ευρώπη η Άρσεναλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Επικράτησε με 2-1 της Τσέλσι, κατέκτησε το FA Cup και πήρε εισιτήριο για το Europa League
01/08/2020 - 21:42