Ήττα που χειροκροτήθηκε και έδωσε... μαθήματα στην Ομόνοια

Κυριακή, 5/1/2020 - 08:46

Μόλις τη δεύτερη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα δέχθηκε το βράδυ του Σαββάτου (04/01) στο Τσίρειο η Ομόνοια κόντρα στον Απόλλωνα με 2-1 για τη 15η αγωνιστική. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έχασε κυριολεκτικά στις... λεπτομέρειες όμως τέτοια παιχνίδια στις λεπτομέρειες κρίνονται.

Οι «πράσινοι» ομολογουμένως δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο αφού έδωσαν μέτρα στους γηπεδούχους οι οποίοι προσπάθησαν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό παιχνιδιού. Στο 14ο λεπτό σε μια αντεπίθεση όμως η ομάδα της Λευκωσίας ζήτησε πέναλτι το οποίο αν δινόταν δε θα έλεγε κανείς τίποτα στον Λούκα Σωτηρίου καθώς ο Σελίμοβιτς κράτησε τον Ματ μέσα στην περιοχή.

Στο 28ο λεπτό ήρθε το γκολ-πέναλτι του Απόλλωνα όμως οι παίκτες του «τριφυλλιού» δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν να αντιδράσουν πριν από το ημίχρονο όμως οι μεγάλες στιγμές του ημιχρόνου ήρθαν και πάλι από τους γηπεδούχους λίγο πριν το τέλος όταν ο Φαμπιάνο πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις σε ισάριθμες κεφαλιές του Ζελάγια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης ήταν τελείως διαφορετική με την Ομόνοια να μπαίνει και να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο. Οι «πράσινοι» επέβαλαν το δικό τους ρυθμό και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν άμεσα και θα μπορούσαν να το πετύχουν στο 51ο λεπτό όταν η προβολή του Ματ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Απόλλωνας βρήκε το δεύτερο γκολ με λάθος του Φαμπιάνο στο 76ο λεπτό. Εδώ ο κανονισμός είναι ξεκάθαρος, καθώς, αν υπάρχει επαφή του παίκτη με τον τερματοφύλακα στην μικρή περιοχή είναι φάουλ. Πάντως και επαφή να μην υπήρξε, κανείς δεν μπορεί να πει το παραμικρό στον Βραζιλιάνο καθώς η μέχρι τώρα εικόνα του στα παιχνίδια της Ομόνοιας μόνο εξαιρετική μπορεί να χαρακτηριστεί.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης και παρά την ήττα ο κόσμος της Ομόνοιας χειροκρότησε την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της ομάδας του ενώ παράλληλα στο Τσίρειο ακουγόταν χαρακτηριστικά «Ομόνοια, Ομόνοια», δίνοντας την εντύπωση σε κάποιον που δεν είχε δει το παιχνίδι πως η ομάδα της Λευκωσίας είχε πάρει το τρίποντο. Μάλιστα, οι παίκτες κατευθύνθηκαν προς τον κόσμο της ομάδας όπου χειροκρότησαν αλλά και χειροκροτήθηκαν.

Σαφώς και η ήττα είναι ένα αποτέλεσμα που κανένας δε θέλει όμως και αυτό είναι μέσα στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» γνωρίζουν πως η συνέχεια είναι δύσκολη και αν θέλουν να παραμείνουν μέχρι τέλους στα ψηλά θα πρέπει να δουλέψουν ακόμη πιο σκληρά για να φτάσουν στους στόχους τους.

Στο παιχνίδι του Τσιρείου ο Χένινγκ Μπεργκ είδε τους Άνταμ Λανγκ και Ζόρντι Γκόμεθ να δέχονται την κίτρινη κάρτα του Λούκα Σωτηρίου έτσι θα απουσιάσουν από το παιχνίδι της ερχόμενη Παρασκευής (10/01 - 19:00) καθώς συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών. Επιστρέφει όμως στη δράση ο Λούφτνερ ο οποίος εξέτισε την ποινή του.