Και η Λίβερπουλ το... βιολί της

Σάββατο, 5/10/2019 - 20:06

Και τώρα άντε πιάστε την. Με ένα πέναλτι του Μίλνερ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λίβερπουλ λύγισε την αξιόμαχη Λέστερ (2-1) του πρώην προπονητή της, Μπρένταν Ρότζερς, στο «Άνφιλντ» και πανηγύρισε το 8ο τρίποντό της σε ισάριθμους αγώνες της φετινής Πρέμιερ Λιγκ.

Από το κακό στο χειρότερο βαδίζει η Έβερτον, που ηττήθηκε 1-0 από την Μπέρνλι εκτός έδρας και και υπέστη την 4η συνεχόμενη ήττα της. Σε πολύ δύσκολη θέση ο Μάρκο Σίλβα.

Πάρτι της Άστον Βίλα στο Νόριτς, με τους «χωριάτες» να… ξεπουπουλιάζουν τα «καναρίνια» (1-5). Γουότφορντ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κόλλησαν στο 0-0, με τις «σφήκες» να παραμένουν δίχως νίκη (0-3-5).

Στο «Άνφιλντ», η Λίβερπουλ τα… χρειάστηκε, όμως έκαμψε την αντίσταση της εξαιρετικής Λέστερ με ένα πέναλτι του Μίλνερ στο 94’ (2-1). Η ομάδα του Κλοπ ανέλαβε την πρωτοβουλία από την αρχή και προηγήθηκε στο 40’ με τον Μανέ, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας μετά από εξαιρετική μπαλιά του Μίλνερ και πλάσαρε σωστά τον Σμάιχελ.

Στο δεύτερο μέρος, οι «κόκκινοι» έριξαν στροφές και έδωσαν δικαιώματα στις «αλεπούδες», που απείλησαν στο 66' με τον Βάρντι και έφτασαν στην ισοφάριση στο 80’ με τον Μάντισον, ο οποίος εκτέλεσε σωστά μέσα από την περιοχή.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Κλοπ δεν πτοήθηκε και κυνήγησε το 2-1, με τον Μανέ να κερδίζει πέναλτι στις καθυστερήσεις μετά από τραγικό λάθος του Ολμπράιτον. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Μίλνερ, που χάρισε στην ομάδα του το 17ο διαδοχικό τρίποντό της.