«Ανάσανε» βαθμολογικά η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 20/4/2019 - 20:52

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας τρίποντο για την ομάδα της Πάφου η οποία επικράτησε με 3-2 της Δόξας στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Τα γκολ για την Παφιακή ομάδα πέτυχαν οι Κούλς (18’, 28’) και ο Νέμετς (76’). Η Δόξα πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Παπαφώτη στο 17ο λεπτό ενώ ισοφάρισε προσωρινά στο δεύτερο ημίχρονο με το γκολ του Μπόλιεβιτς στο 65ο λεπτό.

Με αυτό το τρίποντο η Πάφος έφτασε στους 34 βαθμούς και πήρε τεράστια βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια που γίνεται για την παραμονή. Από την άλλη Δόξα έμεινε «κολλημένη» στους 29 βαθμούς και στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη με παιχνίδι περισσότερο.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Πάφος αντιμετωπίζει την Ανόρθωση εκτός έδρας στις 4 Μαΐου ενώ η Δόξα φιλοξενεί την ίδια ημέρα την Αλκή στο «Μακάρειο».

Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Παπαφώτη ο οποίος κατάφερε να νικήσει τον Μολ μετά από εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής.

Άμεση ήταν η απάντηση της Πάφου καθώς ισοφάρισε στο 18ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν το κόρνερ και ο Κουλς αμαρκάριστος, πήρε την καρφωτή κεφαλιά για το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα. Ο Κουλς δέχτηκε την μπαλία στο δεύτερο δοκάρι όπου με σταμάτημα με το γόνατο πλάσαρε εύστοχα τον Γκρεμλς για το 2-1.

Στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης η Δόξα έχασε δοκάρι με τον Μιτρέα ο οποίος εκτέλεσε απευθείας φάουλ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 38ο λεπτό η Πάφος έχασε νέα καλή ευκαιρία. Ο Κουλς πήρε ξανά την δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω την εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η φιλοξενούμενη ομάδα φάνηκε να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.  Ο Μπόλεβιτς εξαπέλυσε ένα κεραυνό από πάρα πολύ μακριά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του του Μολ.

Η ομάδα της Πάφου κατάφερε να ξανά πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Νέμετς στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Νέμετς από κοντά, έπειτα από σέντρα στην περιοχή και σύγχιση των αντίπαλων αμυντικών με τον Γκρεμλς, έκανε το 3-2 για την Πάφο.

Στο 82ο λεπτό η Πάφος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Αντρέας Καρώ αποχώρησε από την αναμέτρηση ως τραυματίας ενώ η ομάδα είχε ολοκληρώσει τις τρεις αλλαγές της.

Πάφος (Κόπιτς) Μολ, Χολτ, Σιρόκ, Ράσιτς (Καρώ 66΄), Φιλιώτης, Κουλς, Μπάγκααρντ, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (Φόλμπρεχτ 56΄), Νέμετς, Ράκελς (Λούλινα 74’)

Δόξα (Χατζηλούκας) Γκρεμσλ, Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος, Μπατίν (Παβλόφ 46΄), Μπόλιεβιτς, Χατζηβασίλης, Νεκτάριος, Ζατλ,Μιτρέα, Σωτηρίου, Νελσίνιο