Καμία δικαιολογία κύριε Δώνη…

Δευτέρα, 23/10/2017 - 12:11

Ο ΑΠΟΕΛ για ακόμη ένα παιχνίδι του εγχώριου πρωταθλήματος παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και μοιραία ηττήθηκε από την ανώτερη και πιο αποτελεσματική ΑΕΚ με 3-1.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν παντελώς ακίνδυνη αφού δεν έκανε ούτε ένα σουτ προς την εστία του Πάμπλο, ο οποίος ήταν απλός θεατής του αγώνα! Το πρώτο σουτ στον αγώνα για τον ΑΠΟΕΛ θα έρθει στο 46΄ με τον νεοεισελθόντα Εμπεσίλιο. Είναι τραγικό για ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό το πρώτο της σουτ στον αντίπαλο τερματοφύλακα να χρειάζεται ένα ολόκληρο ημίχρονο και κάτι για να το κάνει…

Όποιες δικαιολογίες και αν παρουσιάσουν στον ΑΠΟΕΛ (είτε βάσιμες, είτε όχι) αυτές δεν δικαιολογούν τέτοιες εμφανίσεις για την ομάδα που σαρώνει τα πρωταθλήματα την τελευταία πενταετία. Το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό στον «Αρχάγγελο» γι’ αυτό και θα πρέπει να βρουν άμεσα λύσεις, πριν τα πράγματα πάρουν ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Καλές είναι οι μεγάλες Ευρωπαϊκές εμφανίσεις, όμως δεν θα πρέπει να ξεχνάνε παίκτες και τεχνική ηγεσία πως ο μεγάλος στόχος του ΑΠΟΕΛ είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στον ΑΠΟΕΛ έχουν μπροστά τους μια εξαιρετική ευκαιρία, αφού αντιμετωπίζουν εντός έδρας την ερχόμενη Τετάρτη (25/10) ένα εκ των συνδιεκδικητών του τίτλου, τον Απόλλωνα, ενδεχόμενη καλή εμφάνιση και νίκη θα επαναφέρει άμεσα την ηρεμία και τα χαμόγελα στους πρωταθλητές.