"Καρδιοκτύπησε" όμως ήταν αποτελεσματική και πήρε το τρίποντο (BINTEO)

ΑΕΛ

Η ΑΕΛ με δυο γκολ του Τεϊσέιρα και από ένα των Ρομάν και Τόρες επικράτησε της Αλκής με 4-2 εκτός έδρας. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μαλφλέρι και αυτογκολ ο Τεϊσέιρα.

Η ομάδα της Λεμεσού με την νίκη της αυτή ανάβηκε και πάλι στην 5η θέση αφήνοντας πίσω της την Ομόνοια.

Α΄ ημίχρονο:

Kαθαρίζει από το πρώτο μέρος η ΑΕΛ τον αγώνα κόντρα στην Αλκή. Στο 10΄  από το δυνατό σουτ του Σοάρες, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Στο 17' έγινε το 0-1. Παράλληλη μπαλιά του Τόρες, ο Πάρντο απέκρουσε ασταθώς με τον Ρομάν που ακολουθούσε την φάση να κάνει το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 22΄ είχαμε το 0-2.  Διαγώνιο σουτ  του Τόρες και η μπάλα ξανά στα δίχτυα των γηπεδούχων. Στο 38΄ εξαιρετική ευκαιρία για την Αλκή. Ο Φαμπρίτσιο έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ, έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Βοζίνια του είπε όχι και κράτησε το μηδέν για την εστία του. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Αναστασίου υπέδειξε πέναλτι για ανατροπή του Τόρες από τον Ενγκομό. Ο Τέσέιρα από την άσπρη βούλα έκανε το 0-3.

Β΄ ημίχρονο:

Παρά το βαρύ 0-3 οι γηπεδούχοι μπήκαν ιδανικά στο δεύτερο μέρος αφού μόλις στο 48΄ μείωσαν σε 1-3. Ο Λοϊζίδης έκανε την κεφαλιά-πάσα στον Μαλφλέρι ο οποίος από κοντά νίκησε τον Βοζίνια.

Σαν να μην έφτανε αυτό δυο λεπτά αργότερα η Αλκή μείωσε σε 2-3 με αυτογκόλ του Τεϊσέιρα. Μετά από παράλληλη μπαλιά του Λοϊζίδη, ο Τεϊσέιρα στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του. Κάπως έτσι το παιχνίδι πήρε νέα τροπή αφού η Αλκή επέστρεψε στο παιχνίδι.

Στο 57΄ η Αλκή λίγο έλειψε να ισοφαρίσει όμως το σουτ του Νιτακιτέ απέκρουσε δύσκολα ο Βοζίνια.

Στο 65΄ η ΑΕΛ θα κάνει τα τέρματα της τέσσερα με τον Τεϊσέιρα στο 65΄ ο οποίος εξελεώθηκε από το αυτογκόλ που έβαλε λίγο πιο πριν. Μετά από ωραία μπαλιά ο Σίλβα βρήκε το κεφάλι του Τεϊσέιρα που με δύναμη έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο.

Αλκή: Πάρντο, Λοϊζίδης (76' Φραγκέσκου), Γκολμπάρ, Ιτούα, Ρούκα, Μαλφλερί, Ενγκομό (46' Ντιακιτέ), Μάατσι (46' Χαρή), Τιγκρουτζιά, Ντουβεντρού, Φαμπρίτσιο

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Μιτρέα, Α.Τεξέιρα, Γουίλερ, Σοάρες, Λεάντρο, Αβραάμ (75' Ντενίλσον), Τόρες (82' Σάσι), Ρομάν (58' Νικολάου), Ντ. Τεσέιρα

Στα χαρακώματα ΑΠΟΕΛ και Πάφος με επίκεντρο τον Δώνη και ... ένα μπουκάλι ουίσκι