«Κάρφωσε» τον ΑΠΟΕΛ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 14/4/2021 - 18:52

Ένα και... ήταν αρκετό!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στα ημιτελικά, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, εκεί όπου με καρφωτή κεφαλιά του Καλτσά στο 19ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ, το οποίο και κράτησε μέχρι το φινάλε, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο.

Μετά την ανάπαυλα ανέβασαν στροφές οι «γαλαζοκίτρινοι», που έχασαν αρκετές φάσεις αλλά δεν βρήκαν στόχο, ενώ δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα τους, μετά την αποβολή του Νταουσβίλι στο 54'.

Επόμενη υποχρέωση για την Ανόρθωση το ερχόμενο Σάββατο (17/4, 19:30) απέναντι στην Ομόνοια στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 7η αγωνιστική των play-off.

Την ίδια μέρα μέρα (17/4, 17:00) και για την ίδια αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενείται από τον Ερμή στο «Αμμόχωστος».

Ο επαναληπτικός στο ΓΣΠ θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (21/4, 20:00).

• Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα, στο 20ο λεπτό, η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κορέια σέντραρε από αριστερά, ο Καλτσάς ξεχασμένος ήρθε από πίσω και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στο 45' ο Κορέια από αριστερά έκανε τη σέντρα στην περιοχή και μετά από μελέ η μπάλα έφτασε στον Κβιλιτάια που έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η «Κυρία» πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Στο 48' η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, με τον Κλωναρίδη να γυρίζει στην περιοχή για τον Μπεν Σαχάρ, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά μετά, η Ανόρθωση έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Νταουσβίλι ανέκοψε τον Ανουάρ, ήταν χρεωμένος με κίτρινη κάρτα, δέθχηκε δεύτερη και αποβλήθηκε.

0

Στο 62ο λεπτό, ο Μπεν Σαχάρ στην περιοχή με πλάτη την άμυνα γύρισε και έκανε το πλασέ, ο Λόρια απέκρουσε και ο Κορρέα απομάκρυνε.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ζαχίντ δοκίμασε το πλασέ από το ύψος της περιοχής και ο Λόρια απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 75' ο Ανουάρ από πλάγια δεξιά της περιοχής, δοκίμασε το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ζαχίντ εκτέλεσε το κόρνερ και η κεφαλιά του Ενσούε πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λόρια.

Στο 80ο λεπτό, ο Γαβριήλ πάτησε περιοχή και δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στον Κορρέα και να φεύγει σε κόρνερ.

Εφτά λεπτά αργότερα, ο Ντε Βινσέντι δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο Λόρια έδιωξε με γροθιές.

Αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα, έτσι η Ανόρθωση πήρε τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης.

0

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα, Βργκοτς, Ρισβάνης, Καλτσάς, K. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Κορέια, Μίχα (57′ Αμπαρτζουμιάν), Οκριασβίλι (76′ Χριστοφή), Κβιλιτάια (57′ Μαργκάσα).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Σάντος, Βινίσιους, Σαμπάλα (72′ Γαβριήλ ), Κλωναρίδης (76′ Ντε Βινσέντι), Λουντεμό (83′ Κατσαντώνης), Ανουάρ, Εντονγκαλά, Ζαχίντ, Γκάρνερ (46′ Σαχάρ).