Καταιγιστική Βραζιλία δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Περού (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/6/2019 - 09:45

Η Βραζιλία έκρυψε την μπάλα διέλυσε το Περού με 5-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα ως πρώτη από τον όμιλο της, παίρνοντας μαζί της την Βενεζουέλα, που επικράτησε της Βολιβίας με 3-1.

Το πρόσημο του πρώτου γύρου για την Βραζιλία είναι απολύτως θετικό. Η σελεσάο προκρίθηκε πρώτη στον όμιλο, πήρε επτά πόντους, δεν δέχθηκε ούτε ένα γκολ και κατά διαστήματα απέδωσε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο.

Το καλύτερο το άφησε για την τελευταία αγωνιστική του ομίλου. Η σελεσάο ήταν απολαυστική, διέλυσε το Περού με 5-0 και περιμένει τον αντίπαλο της στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα.

Η υπόθεση νίκη - πρόκριση τελείωσε από νωρίς για την ομάδα του Τίτε. Στο 12ο λεπτό ο Κασεμίρο άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Φιρμίνο εκμεταλλεύτηκε λανθασμένο διώξιμο του τερματοφύλακα Γκαλέσε και με no look πλασέ έκανε το 2-0 μέσα σε αποθέωση.

Η ομάδα του Τίτε δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και στο 32ο λεπτό τριπλασίασε τα τέρματα της με όμορφο διαγώνιο σουτ του Έβερτον, με την σελεσάο να έχει ευκαιρίες και για ακόμα μεγαλύτερο σκορ.

Το κερασάκι στην τούρτα και το πιο όμορφο γκολ της αναμέτρησης μπήκε στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ντιέγκο Άλβες να παίζει δύο φορές το ένα-δύο, να μπαίνει στην περιοχή και να κεραυνοβολεί τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 4-0 (52’), με την Βραζιλία να κατεβάζει ρυθμούς, αφού τα σημαντικά τώρα έρχονται.

Ωστόσο στις καθυστερήσεις η ομάδα του Τίτε βρήκε ακόμα ένα γκολ. Ο Ουίλιαν με φανταστικό φαλτσαριστό σουτ έκανε το 5-0 (90'), ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαμπριέλ Ζεσούς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι για το 6-0, σε ένα βράδυ που η σελεσάο χόρτασε μπάλα τον κόσμο της.

Μαζί της στην επόμενη φάση πήρε την Βενεζουέλα, που κέρδισε με 3-1 τη Βολιβία και εξασφάλισε την δεύτερη θέση. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντάρβιν Ματσίς, ο οποίος ακούστηκε και για την ΑΕΚ. Δύο δικά του γκολ (2’, 55’) έφεραν την ομάδα του σε θέση οδηγού και αγκαλιά με την πρόκριση.

Η Βολιβία απέκτησε ελπίδες με την μείωση του σκορ από τον Χουστινιάνο (82’), όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Μαρτίνες έδωσε την χαριστική βολή για το 3-1, που έστειλε την Βενεζουέλα στην επόμενη φάση.