Κατάταξη UEFA: «Γλυκόπικρη» γεύση για τη 15η θέση, ίσως «κλειδώσει» στις ρεβάνς

Πέμπτη, 8/4/2021 - 23:55

Γλυκόπικρη γεύση άφησαν τα αποτελέσματα των προημιτελικών του Europa League αναφορικά με την κατάταξη της UEFA για τη χώρα μας. Η Βιγιαρεάλ επικράτησε εκτός έδρας (0-1) της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και ουσιαστικά απέκτησε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά.

Από την άλλη, η Άρσεναλ αν και ήταν μπροστά στο σκορ έως το 94ο λεπτό εντός έδρας κόντρα στη Σλάβια Πράγας εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση (1-1) στις καθυστερήσεις. Αν οι Λονδρέζοι κρατούσαν τη νίκη τότε η χώρα μας θα ήταν... αγκαλιά με την προνομιούχα 15η θέση στην κατάταξη της UEFA.

Την ερχόμενη εβδομάδα, αν η Βιγιαρεάλ και η Άρσεναλ πάρουν την πρόκριση τότε η χώρα μας θα έχει «κλειδώσει» και επισήμως τους πέντε εκπροσώπους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις την περίοδο 2022/23. Νοείται πως αναφερόμαστε σε αυτά τα δύο ζευγάρια αναμετρήσεων καθώς Κροατία (Ντιναμό Ζάγκρεμπ) και Τσεχία (Σλάβια Πράγας) είναι οι χώρες που... καταδιώκουν τη χώρα μας στην κατάταξη.

Τι δίνει η 15η θέση

Ο πρωταθλητής στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League

Ο δεύτερος στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League

Ο Κυπελλούχος στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League

Ο τρίτος και ο τέταρτος στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League

Η 16η και η 17η θέση

Ο δεύτερος, ο τρίτος και ο Κυπελλούχος στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League