Κατέκτησε (και) το Super Cup η Μπάγερν

Από ‘κει που σταμάτησε την περσινή σεζόν ξεκίνησε και τη φετινή η Μπάγερν. Παρόλο που δεν ήταν εξίσου υπερηχητικοί με τις προηγούμενες εμφανίσεις τους και ζορίστηκαν από τη γνωστή μαχητικότητα της Σεβίλλης, οι Βαυαροί βρήκαν τον τρόπο να τους λυγίσουν κι αυτούς (2-1 στην παράταση, με κανονικό αγώνα 1-1) και να σηκώσουν και το ευρωπαϊκό Super Cup.

Μπροστά σε εξέδρες που έπειτα από πολύ καιρό είχαν αρκετό κόσμο (περίπου 20.000 βρέθηκαν στο «Πούσκας Αρίνα» της Βουδαπέστης) η ομάδα του Χάνσι Φλικ αιφνιδιάστηκε από τους Ανδαλουσιανούς.

Το πέναλτι που κέρδισε ωστόσο ο Ράκιτιτς από τον Αλάμπα και αξιοποίησε ο Οκάμπος στο 13’ δεν τους έδωσε για πολύ ώρα το προβάδισμα. Διότι πριν το ημίχρονο η ασφυκτική πίεση της Μπάγερν καρποφόρησε και ο Γκορέτσκα (μετά από άψογη ασίστ του Λεβαντόφσκι) έφερε την κατάσταση στα ίσια.

Παρόλα αυτά η Σεβίλλη δεν πτοήθηκε. Όχι μονάχα αμύνθηκε αποτελεσματικά ως τα τελευταία λεπτά, αλλά έφτασε μια ανάσα από το να «κλέψει» το ματς και την κούπα. Δυστυχώς όμως για ‘κείνη, ο Εν-Νεσίρι… τρόμαξε στην ιδέα ότι θα νικήσει τον Νόιερ σε τετ-α-τετ κι εκείνος τον νίκησε.

Και όταν το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και το σκηνικό επαναλήφθηκε, με τον Μαροκινό να φτάνει ξανά απέναντι στον Γερμανό γκολκίπερ, εκείνος είχε τη συνδρομή και της τύχης για να τον νικήσει εκ νέου (αφού η μπάλα μετά την απόκρουση σταμάτησε στο δοκάρι).

Επειδή λοιπόν όταν παίζεις με την Μπάγερν και χάνεις τέτοιες κραυγαλέες ευκαιρίες (ξέρεις ότι) αυτό θα στραφεί εναντίον σου, στο 104’ η Σεβίλλη βίωσε αυτό που έχουν βιώσει τόσοι και τόσοι αντίπαλοι των Βαυαρών:

Τη σκληρή τιμωρία μ’ ένα γκολ περίεργο μεν (αφού ο Μαρτίνεθ αξιοποίησε με κεφαλιά το… ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Μπόνο), αρκετό δε για να χαρίσει εντέλει στους νταμπλούχους Γερμανίας ένα ακόμα τρόπαιο.